sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Sorumluluk Sınavı Çalışma Kağıdı 2024 Şubat

11. Sınıf Edebiyat Sorumluluk Sınavı Çalışma Kağıdı 2024 Şubat,2024 Mart 11. Sınıf Edebiyat Sorumluluk Sınavı Soruları ve Cevapları , 2024 11. Sınıf Edebiyat Sorumluluk Sınavı Soruları ve Cevapları Haziran, Eylül, Şubat, İNDİR, PDF, WORD

11.sınıf edebiyat sorumluluk sınavı soruları 2024, SORUMLULUK SINAVLARI, 11.SINIF EDEBİYAT SORUMLULUK SINAVLARI, SINAV, YAZILI SORULARI,

11.sınıf edebiyat sorumluluk sınavı soruları ve Cevapları Mart 2024,2025


derskonum.com  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  11.sınıf edebiyat sorumluluk sınavı soruları 2024 üzerine bir paylaşım yapacağız. 


Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.


doğru konum = derskonumSORUMLULUK SINAVLARI NE ZAMAN 
  MEB tarafından yapılan açıklamaya göre;
EYLÜL-ŞUBAT-HAZİRAN AYLARINDA OLMAK ÜZERE ÜÇ AYRI DÖNEMDE SORUMLULUK SINAVLARI YAPILMAKTADIR.. BURADA DA SORUMLULUK SADECE EDEBİYAT DERSİNDEN VE ALMADIĞI DERSLERDEN OLMAKTA İDİ.. PANDEMİ SÜRECİNDE BU DURUM DEĞİŞMİŞTİR.

SORUMLULUK SINAVINA KİMLER KATILACAK?
BİR ÖNCEKİ DÖNEMDEN ( SINIFTAN) HERHANGİ BİR DERSTE ORTALAMASI 50'NİN ALTINDA OLAN (1.VE 2.DÖNEM ORTALAMASI YANİ KARNEDEKİ DÖNEM SONU NOTU)  TÜM ÖĞRENCİLER GİRECEK


11. Sınıf Edebiyat Sorumluluk Sınavı Çalışma Kağıdı 2024 Şubat
SORULAR

1-Edebiyat ve toplum ilişkisini en az beş cümleden oluşan bir paragrafla ifade ediniz.Başı önünde esefle yürüdü yatağına. Komodinin üstünde meyve tabağı. Dilimlenmiş mango ve incir. İstemedi. Telefonunu ve cüzdanını çekmeceye koydu. Bir bardak suyun azını içti. Uzandı. Gerçeküstü düşler görmek niyetindeydi. Deliksiz bir uykuya daldı. Düşünde kâh gökyüzünde kâh denizin derinliklerinde ışık hızında yol alıyordu. Işık yoktu. Boşluk. Karanlık maddeyle dolu devasa bir boşluk. Hesapsız, rotasız, pusulasız… Elemli bir gezi. Üstü başı gam tozu. Kulaklarında dünya ninnisi. Belli belirsiz kısık sesler duydu.

2-Yukarıda verilen metinle ilgili aşağıda verilen soruları cevaplandırınız.
**Metin 1950-1980 arası hangi anlayışla yazılmıştır?
**Metinde hangi anlatım biçimi kullanılmıştır?
**Metinde kullanılan anlatım tekniği nedir?


3- Toplumcu-gerçekçi anlayışın beş madde özelliğini yazınız. Bu anlayışla eser veren sanatçılardan beş isim yazınız.


4-Servetifünun dönemi ile milli edebiyat şiirini aşağıdaki ölçütlere göre karşılaştırınız.
A- Sanat anlayışı:
B- Dil anlayışı:
C- En çok kullanılan ölçü:
D- Şiirlerde en çok kullanılan temalar:
E- Önemli iki temsilci5- Bilimsel makale nedir ? Bilimsel makalenin bölümlerini sırayla yazınız


6-Cumhuriyet dönemi tiyatrosu hakkında kısaca beş maddelik bilgi veriniz.
*
*
*
*
*

7- Mülakat türü ile röportaj türünü karşılaştırınız.


8-Aşağıda verilen metinlerin türleri nelerdir ? 
Asık suratlı insanlardan hoşlanır mısınız desem tabii bana gülersiniz. Zaten ben de biraz gülmeniz için söze böyle başladım. Güler yüze ve gülmeye dair olan bu konuşmayı asık suratla dinlemenizi istemem tabii. Konuşurken söze başladığınız sırada karşınızdakinin kaşlarını çatığını, asık bir suratla sizi dinlediğini görürseniz konuşmak hevesiniz kırılır. Öyle değil mi? Lafı kısa kesip bu tatsız sohbeti bir an önce bitirmeye bakarsınız. 
A- Metni: 


Dün olduğu gibi bugün de gündemimiz deprem. Ülkemizin aktif fay hatları üzerinde bulunduğu aşikar. Bu sebeple kısa aralıklarla ciddi hasarlar ve kayıplar verdiğimiz depremleri yaşıyoruz. Bugün yaşadığımız en yıkıcı depremin yıl dönümü. Binlerce insanımızı kaybetmenin acısı hala içimizde. Umarız ki insanlarımız ve yetkililer bu kayıpların önüne geçecek projeleri hayata geçirirler.
B-Metni:


9- Aşağıdaki cümleleri ögelerine ayırınız.
A- Ömer, kimsenin bilmediği bir yerde günlerce kalarak hepimizi şaşırttı.
B- İnsan yaşadığı her bir günde geçmişine ait bir günü istemese de siler.10- Aşağıdaki cümlelerin anlatım bozukluğu oluşturmasındaki nedeni tespit ederek doğru şeklini yazınız.

A- Bugün buraya geleceğini sanmıyorum.
Nedeni:
Doğrusu:

B-Kesinlikle bu olayın arka planında Ali olmalı.
Nedeni:
Doğrusu:


C-Okula tüm kitapları ile geldi ve sadece defterlerini alarak döndü.
Nedeni:
Doğrusu:

11. Sınıf Edebiyat Sorumluluk Sınavı Çalışma Kağıdı.png
11. Sınıf Edebiyat Sorumluluk Sınavı Çalışma Kağıdı.png


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk