sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 222

 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2022 2023,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023,KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022-2023, 12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız. 


CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


.
.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 222

HAZIRLIK

1. Trajedi türü hakkında araştırma yapınız (1. etkinliğe yöneliktir. ).

  • Cevap:

Trajedi (Tragedya)Antik ve klasik tanıma göre, yüceltilmiş sözlerle yazılan, bir kahramanın iyi bir durumdan kötü bir duruma düşmesiyle, duygusal arınmayı sağlayacak acıma ve korku duygularına yönelen tiyatro türü. Klasik anlayışta manzum (şiir) olarak yazılan tragedya, daha sonra düzyazıyla da yazılmıştır.

Tragedya, bir kahramanın kendi çevresinde gelişen olaylarla savaşıp kendinden daha büyük ve anlamlı olduklarını anlayıp bu olaylar karşısında yenik düşmesini anlatır. Tragedya oyunlarında gelişen olaylar kahramanın yenilmesi ve ölmesiyle önem kazanır.

Tragedyada, yani dramatik anlamda olay örgüsü sürükleyicidir. Çok fazla kesilmez. Olaylar, heyecanı ve gerilimi yüksek oyunlardır. Bu yüzden seyirci kendini olaylara kaptırır, kendini oyuncuların yerine koyar ve olay örgüsü içinde yaşananları kendi de sahnedekiler gibi yaşar.

2. Gelenek ve göreneklerin toplumdaki etkilerini konu alan bir araştırma yapınız (Metni anlama ve çözümleme 7. soruya yöneliktir.).

Cevap:

Gelenek ve görenekler, bir toplumda yerleşmiş ve sürekli tekrarlanan bir dizi inanç, davranış ve uygulamaları ifade eder. Bu inançlar, davranışlar ve uygulamalar toplumun kültürel değerlerini, normlarını ve kurallarını belirler ve toplumun bireylerini bir arada tutar.

Gelenek ve görenekler, toplumda bireyler arasındaki ilişkileri ve toplumun yapısını etkiler. Örneğin, bir toplumda aile yapısını, evlilik uygulamalarını ve çocuk yetiştirme yöntemlerini belirleyen gelenekler vardır. Aynı şekilde, bir toplumda eğitim, sağlık ve iş yaşamı gibi alanlarda yapılan uygulamalar da bu geleneklerin etkisi altındadır.

Gelenek ve görenekler, aynı zamanda bir toplumun tarihini, kültürünü ve değerlerini yansıtır ve gelecek kuşaklara aktarılır. Bu nedenle, gelenek ve görenekler toplumda önemli bir rol oynar ve toplumun geçmişten gelen bir mirasıdır.

Gelenek ve göreneklerin toplumdaki etkilerini araştırmak için, öncelikle bu geleneklerin ve göreneklerin ne olduğu ve hangi alanlarda etki ettiği belirlenmelidir. Daha sonra, bu geleneklerin ve göreneklerin toplumda nasıl uygulandığı ve bireylerin bu gelenekler ve görenekler karşısındaki tepkileri incelenmelidir. Ayrıca, bu geleneklerin ve göreneklerin toplumda yaratmış olduğu etkiler ve bu etkilerin gelecekteki etkileri de araştırılmalıdır. Bu şekilde, gelenek ve göreneklerin toplumdaki etkileri tam olarak anlaşılabilir ve toplumun geleceği için önemli bilgiler edinilebilir.

3. Güngör Dilmen’in “Canlı Maymunlar Lokantası” adlı oyununun metnini sınıfa getiriniz (2. etkinliğe yöneliktir.).

  • Cevap: Bu oyun metnini sizler sınıfa getirmelisiniz. Siz değerli öğrencilerimiz için oyunun konusunu kısaca yazdık, faydalanmanız dileğiyle.

Sokak satıcılığından petrol krallığına yükselmiş Mister Jonathan ve genç karısı Misis Jonathan, balayı için çıktıkları dünya gezisinde Çin’e gelmişler, Hongkong’da milyoner turistlere canlı maymun beyni yediren bir lokantaya gitmişlerdir. Bir masanın altına bağlı ve tıraş edilmiş başı masanın ortasındaki delikten yukarı çıkmış, diri bir maymunun kellesi satırla uçurulacak ve beyin, orada zengin, genç Amerikalı çiftin gözleri önünde, kafatasından sıcak sıcak hemen çıkarılacaktır. Karı-koca bu ânın heyecanıyla doludurlar ki, canlı maymun birdenbire kaçar. Eşsiz bir yemekten olmuş Amerikalıların çok üzüldüklerini gören, elli yaşlarında bir Çinli (Şair Wong), üstelik hiçbir işe yaramamış kendi beynini verip yoksul, kalabalık ailesine beş, on kuruş bırakabilmek için maymunun yerine geçmeyi kabul eder ve garsonun satırı, Bay Wong’un başını uçurmuştur ki, masa başındakilerin sevinç ve korku çığlıkları arasında perde iner.

12. Sınıf Ordinat Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 222

.
.12.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-ordinat-yayinlari-sayfa-
12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk