sponsorlu reklam Admatic -sponsor

10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Düşler Yayıncılık Sayfa 75

   10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Düşler Yayıncılık 2022 2023, 10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,

10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Düşler Yayıncılık Sayfa


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız. 


CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa..
..

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Düşler Yayınları Sayfa 75

2. Metinde İslam kültürü ile ilgili hangi unsurlara yer verilmiştir?

  • Cevap: Kutadgu Bilig, Türkçenin en temel ve Türk dili araştırmalarının en önemli kaynak eserlerindendir. İslâmî Türk edebiyatının adı bilinen ilk şair ve düşünürü Balasagun’lu Yusuf Has Hacib tarafından yazılmıştır. Eserini Balasagun’da yazmaya başlayan Yusuf, 1068 yılında memleketinden ayrılarak Doğu Karahanlı Devleti’nin merkezi olan Kaşgar’a gitmiş ve eserini 18 ay sonra, 1069 (Hicrî 462) yılında burada tamamlamıştı. Eserlerde İslam öncesi Türk edebiyatına ait özelliklerle Arap ve Fars edebiyatlarına ait özellikler iç içedir. Eserler didaktik bir anlatıma sahiptir. İslamiyet öncesi Türk kültürü ile İslami kültürün birlikte yer aldığı bu dönemin önemli eseridir.

3. a. Metindeki kafiye ve redifleri bularak metnin kafiye düzenini aşağıdaki noktalı yere yazınız.

  • Cevap:

Başladım / idim: dım’lar zengin kafiyedir.

Sena/fena: ena’lar zengin kafiyedir.

Bilig/elig: -lig’ler zengin kafiyedir.

İdi / kedi:  edi’ler tunç kafiyedir.

b. Metinde kafiye dışında hangi ahenk unsurlarına yer verilmiştir? Aşağıdaki noktalı yere örnekleyerek yazınız.

  • Cevap: Metinde asonans ve aliterasyonlara yer verilmiştir. Özellikle dize içindeki ses ve kelime tekrarları uyumu sağlayan önemli özelliklerdir.

4. Aruz ölçüsü açık (kısa) ve kapalı (uzun) hece esasına dayanır, metni oluşturan dizelerdeki açık ve kapalı hecelerin sayıları birbirlerine eşittir. Metnin ilk iki beytini bu açıdan inceleyiniz.

  • Cevap:

bayat atı birle sözüg başladım

törütgen igidgen keçürgen idim

.
.10.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-dusler-yayincilik-sayfa-75
.
Diğer tüm sayfalar için TIKLAAAA
10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Düşler Yayıncılık 2022 2023

10.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-dusler-yayincilik-sayfa-

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk