sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 223 ANKA YAYINLARI

           12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ.

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

Destek olmak için lütfen--LİNK--paylaşınız.. 

 ..12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 223


.

.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 223 Cevapları Anka Yayınevi

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Sabahattin Kudret Aksal’ın Batı’ya Yönelmek, Kendimizi Bulmak adlı denemesi Geçmişle Gelecek adlı kitabında yer almaktadır. Yazarın bütün denemeleri daha sonra Denemeler, Konuşmalar başlığında toplanmıştır. 1960 öncesi edebiyatımızda deneme türünde eser veren yazarlara ek olarak Enis Batur, Nurettin Topçu, Vedat Günyol, Uğur Kökden, Mehmet Salihoğlu bu dönem deneme türünde eser veren diğer isimlerdir.


Metni Anlama ve Çözümleme

1. a) Metinde en çok kullanılan kelime ve kelime gruplarını tespit ederek aşağıdaki çerçevenin içine yazınız.

  • Cevap:

b) Tespit ettiğiniz kelime ve kelime gruplarını dikkate alarak metnin ana düşüncesini ve yardımcı düşüncelerini belirleyiniz.

  • Cevap:

2. Batı’ya Yönelmek, Kendimizi Bulmak metni Doğruluk Kaygısı metni kadar geniş bir hedef kitlesine hitap edebilir mi? Neden?

  • Cevap:

3. Yazar, metin boyunca düşüncelerini geliştirmek ve somutlamak için hangi yollara başvurmuştur?

  • Cevap:

4. “ … Böyle olunca da usumuzu şu soru zorluyor.”
“Nerden baksak, toplumsal kurumlarımızda olsun, düşüncemizin oluşumunda olsun, sanatımızda olsun, böyle bir özdeşleşmeye doğru gittiğimizi yadsıyabilir miyiz?..”
“Batı tiyatrosuna, müziğine, resmine öykünmeseydik bugün tiyatromuzun da, müziğimizin de, resmimizin de nerde, hangi dönemeçte kalacağını bilebilir miydik?”

Metinden alınan cümleleri göz önünde bulundurarak metni, yazarın kelime tercihleri bakımından inceleyiniz. Sonuçları defterinize yazınız.

  • Cevap:

5. “Bugün bu dallarda, nicelik bakımından olmasa bile bir ölçüde nitelik bakımından Batı’yla at koşturabili- yorsak bunun nedenini Batı’ya öykünmemizde aramalıdır.” Yazar, metinde hangi yönden Batı’yla yarışabileceğimizi ifade etmektedir?

  • Cevap:

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk