sponsorlu reklam Admatic -sponsor

YAZAR ESER AÇIK UÇLU SORULAR LYS EDEBİYAT

YAZAR ESER AÇIK UÇLU SORULAR LYS EDEBİYAT, LYS EDEBİYAT AÇIK UÇLU SORULAR,  LYS EDEBİYAT AÇIK UÇLU SORU YAZAR ESER, 

YAZAR-ESER SORULARI
1-Bir akım degerler arasindaki catismayi ve bu catismanin Mumtaz uzerinde yarattigi bunalimi dile getiren bir romandir.Dort bolumden olusan eserin her bir bolumu bir roman kahramaninin adini tasimaktadir.Ihsan,Nuran,Mumtaz,Suat..Ikinci Dunya Savasinin basladigini haber veren radyo haberiyle biten Ahmet Hamdi Tanpinar romaninin ismi nedir?
CEVAP:Huzur
2-Servetifünun ededebiyatının Tevfik Fikret’ten sonraki en önemli ismi olan Cenap Şahabettin, şiirlerinde derin bir hayal gücü ve soyutluk temasını kullanmıştır. aruzun üstünlüğünü her zaman savunmuş ve sadece aruz ölçüsünü kullanmış olan sanatçının şiirlerinin toplandığı kitabın adı nedir?     (Cevap:Tamat)
3. Roman Sureyya,Suat cifti ve Sureyya’nin yigeni olan Necip arasinda gecen olaylar cevresinde gelisen bir ask ve psikolojik romandir.Servet-i Funun doneminin onemli yazarlarindan Mehmet Rauf’un kaleme aldigi edebiyatimizin 4. ilk psikolojik romanidir. Yukarida bahsedilen eserin ismi nedir EYLÜL
Aşık Paşa tarafından yazılmış olan Türk edebiyatının ilk telif mesnevisi nedir? Cevap:Garipname
5-Tevfik Fikret’in hece ölçüsüyle yazdığı şiir kitabının adı nedir? Cevap:Şermin
Ilk köy konulu romanımizin adı nedir? Cevap:Karabibik
7-Darülbedayi’de sergilenen ilk yerli oyun olma özelliği taşıyan ve Halit Fahri Ozansoy’a ait olan manzum tiyatronun adı nedir? “Baykuş”
Abdülhak Hamit Tarhan tarafından heceyle yazılan ilk tiyatro eserimizin adı nedir? Cevap:Nesteren
Abdülhak Hamit Tarhan tarafından aruzla yazılan ilk tiyatro eserimizin adı nedir? Cevap: Eşber
10-. Modern Türk edebiyatinin onemli temsilcilerinden Yusuf Atılgan’in Anayurt Oteli adli eserindeki unutulmaz karakterin ismi nedir?     (Zebercet)
Yakup Kadri Karaosmanoglu’nun bir aydin ve savas gazisi olan Ahmet Cemal’in buyuk umutlarla gittigi Anadolu koyunde yasadigi hayal kirikliklarini anlattigi eserimizdir.Kurtulus Savasinin en basarili anlatildigi romanlarindan biri olarak kabul edilir.Bahsedilen bu eserimizin adi nedir? (YABAN)
12-. Roman Fransiz kolejinden mezun olduktan sonra Anadolu’nun bircok yerinde fedakarca ogretmenlik yapan Feride ve ona gonul veren Kamuran ekseninde gelismektedir.Resat Nuri Gurpinar’in Anadolu gercegini basarili bir gozlemcilikle anlattigi bu eser milli edebiyat gercegini ele alan en basarili romanlar arasinda sayilir. Yukarida bahsedilen eserin adi nedir?        (calikusu)
13-. Ahmet Hikmet MÜFTÜOĞLU Türkçülük ve millİyetçilik görüşlerini hangi kitabında toplamıştır?               (ÇAĞLAYANLAR)
14-İlk hikâye kitabı Parasız Yatılı ile 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı,alan yazarımız kimdir? (FÜRUZAN)
15- Türk edebiyatındaki ilk fabl örneğini kim vermiştir?      Cevap: Şeyhi
16-.  İlk edebi romanımızın adı nedir?      Cevap: İntibah
17-. Tevfik Fikret’in İstanbul’u eleştirdiği şiir hangisidir?         (Sis)
18. Ziya Paşa‘nın yazdığı ilk antolojinin adı nedir? (HARABAT)
19. Edebiyatımızda noktalama işaretlerini ilk defa kim kullanmıştır?Cevap: Şinasi
20. Türk Edebiyati tarihinde ilk edebi roman olma ozelligini tasiyan eserin konusu, Hancerli Hanim oykusunden esinlenmistir. Namık Kemal‘in 1876 yilinda yayimlanan bu romaninin adi nedir? (İntibah)
21.. Turk Edebiyati tarihinde ilk tarihi roman olma ozelligi tasiyan eserin konusu,Adil Giray’in Iran ile Osmanli arasinda yapilan savastan sonra esir dusmesini anlatir.Namik Kemal’in edebiyat tarihindeki pek cok ilklerinden sadece biri olan bu romanin adi nedir?  (Cezmi)
22-. Namık Kemal ile birlikte “batılılaşma” kavramını ilk kez kullanan Ziya Paşa, Molière’in hangi eserini tercume ederek Turk edebiyatinin ilk manzum piyesini ortaya koymustur?      (Tartüffe)
23. Kurtuluş Savaşı ‘nı anlatan roman günlük tarzında yazılmıştır. Gazi olduktan sonra Emir eri Mehmet Ali’nin köyüne yerleşen Ahmet Celal’in gözüyle Anadolu insanı anlatılmıştır. Bahsi geçen eserin adı nedir? Cevap: Yaban
24-. Yahya Kemal Beyatlı bir şiiri hariç diğer tüm şiirlerini hece ölçüsü ile yazmıştır.Şairin hece ölçüsü ile yazdığı bu şiiri hangisidir?      Cevap:OK
25. Bolu Bey’inden babasinin intikamini almak icin daglara cikan edebiyatimizda kavganin ve iyiligin sembolu olmus bir halk kahramanidir.Islamiyet sonrasi Turk destanlarindan biri olarak kabul edilen bu destani karekterin yasadigi yuzyil hakkinda tam bir bilgimiz yoktur.
Yukarıda bahsedilen halk kahramanımız kimdir? (Koroglu)
26. 16. yuzyilin en taninmis divan sairlerindendir.Hic mesnevi yazmamis.Istanbul Turkcesiyle din disi konularda eser vermistir.Devrin sultani Kanuni Sultan Suleyman tarafindan cok takdir edilen sanatcimiz doneminin Sultanlar Sairi unvanini almistir.
Yukarida bahsedilen divan edebiyati temsilcisi kimdir (Baki)
27- Orhan Pamuk’un ilk ve son siyasi romanım dediği romanının adı nedir?              Cevap: Kar
28- İlimsiz şiir temelsiz duvar gibidir, temelsiz duvar da değersizdir.” diyen Azeri şairimiz kimdir?
Cevap :Fuzuli
..29. En onemli eseri Iranli sair Feriduddin Attar’dan cevirdigi kus dili anlamindaki Mantiku’t Tayr eseridir.Huthut adli bir kusun onderlliginde padisahlari olan Simurg adli bir kusu aramalarini anlatan tasavvuf edebiyatinin en iyi bicimde anlatildigi bu eseri yazan divan edebiyati sanatcimiz 14.yuzyilda yasamistir.
 Yukarida bahsedilen sanatci kimdir? (Gulsehri)
30. Divan şiirinde didaktik şiirleriyle tanınan hikemi gazel türünün en güzel örneklerini veren şairimiz kimdir? Cevap :Nabi
31. 15.yüzyılda Süleyman Çelebi tarafından yazılan, cenaze, düğün ve önemli günlerde okutulan bu eserin halk arasındaki adı nedir? Cevap: Mevlit
32- Suphi” ve “Hüsnücemal” Nabizade Nazım’ın hangi romanının kahramanlarıdır?    CEVAP: ZEHRA
33. İlk mizah dergimiz hangisidir? CEVAP: DİYOJEN
34. Edebiyatımızdaki ilk pastoral şiir? Cevap: Sahra
35-. 1885-1887 yıllarındaki romantizm-realizm tartışmalarının etkisi edebiyat eserlerine de yansır. Yazar, ilk dönemdeki romantik eserlerinden sonra ön sözünde realizmin savunmasını yaptığı ve roman diye nitelendirdiği uzun hikâyesini realist-naturalist anlayışla kaleme alır. Konusunu basit tutarak gerçeğe bağlı kaldığı bu eser, edebiyatımızda köy hayatını alışta önemli bir başlangıç olarak kabul edilir. Edebiyatımızın “ilk” lerinden olan bu eserin adı nedir?    Cevap: Karabibik
36-. 1828-1910 yılları arasında yaşamış, Rusya’nın ve dünyanın dev romancılarındandır. Realist bir yazardır. Anna Karanina, İvan İlyiç’in Ölümü, Hacı Murat eserlerinden bazılarıdır.
Bu büyük yazarın adı nedir?             Cevap: Tolstoy
37- Yakup Kadri Karaosmanoglu‘nun Sakarya Savasi oncesinden Cumhuriyet’in yirminci yilina kadarki yasanilan olaylari anlattigi romandir.Ana karakter Selma’nin etrafinda gelisen olaylardan olusan roman son derece kotumser bir anlayisla roman yazan Yakup Kadri’nin tek iyimser bir bakis acisiyla yazdigi romandir.Bu da sadece romanin ucuncu bolumunde kendini hissettirir.
Yukarida bahsedilen romanin adi nedir?                  (Ankara)
38. Abdülhak Hamit’in 1878′ de Fransa’da yayinladigi, iki hükümdar kardeşin çekişmelerini konu alan oyununun adi nedir? (Nesteren)
39- Gokturklerin dişi bir kurttan türeyişini anlatan destanin adi nedir ?      Cevap Bozkurt
40. Uygurların erkek bir kurttan türeyişini anlatan destanın adı nedir ? Cevap Türeyiş
41. Şevket Efendi kızını, katibi Suphi ile evlendirir Suphi’nin annesi yardımcı olsun diye Sırrıcemal adında bir cariyeyi eve alır. Suphi’nin eşinin kıskancliklari baslar. Bu kıskancliktan bıkan Suphi eşini bosar ve Sırrıcemal ile evlenir. Boşanan es intikam almak için Ürani adlı bir Rum kızı Suphi’ye musallat eder.
Kısaca özeti verilen bu eserin adı nedir ? Cevap :Zehra
42. Edebiyatimizda mektup tarzinda yazilan romanlarin en taninmislarindandir.Kolejlerde okutulmus,ozel derslerle yetistirilmis bir genc kizin zengin ve dis gorunuse cok onem veren Husnu Pasa ile mutsuz evliligi romanin konusudur. Bu romanda Halide Edip Adivar’in mutsuzlukla biten ilk evliliginden izler gormekteyiz.
Yukarida bahsedilen romanin adi nedir? (Handan)
43. Bireyin ic dunyasini ele alan hikaye ve roman yazan Tarık Buğra‘nin romanlarinda tarihi konular da dikkat cekmektedir.Kemal Tahir’in “Devlet Ana“romaninda oldugu gibi Osmanli Devletinin kurulusunu anlattigi bu eserde Osmancik Seyh Edebali’nin kizi Malha Hatun’a asik olmasiyla degisir ve sorumlulugunu bilen bir devlet adami haline gelir.Eser 1985’te Is Bankasi Buyuk Odulu’nu alir.
Yukarida bahsedilen eserin adi nedir?                        (Osmancik)
44-. Bu eser cirkin,yasli ama varlikli Musdu Aga’nin henuz on ucunde guzel ama yoksul Duru’yu almak icin basvurdugu hileleri anlatir.TDK basari odulunu alan bu eser Fakir Baykurt’un toplumcu gercekci roman anlayisini basariyla yansittigi romanlardan biridir.
Yukarida bahsedilen eserin adi nedir?                (Tirpan)
45-. Türkmenlerin yerleşik hayata geçirilmeye çalışılmasına şiddetle karşı çıkmıştır. “Ferman padişahın, dağlar bizimdir.” dizeleriyle, belirli bölgelere yerleşmeye zorlanan ve bu duruma isyan eden Avşarların sözcüsü olmuştur. Koçaklamalarıyla tanınan 19. yuzyıl halk şairidir.
Yukarida bahsedilen sanatçımız kimdir?                (DADALOĞLU)
46. 15.yüzyılda Şeyhi tarafından kaleme alınan ve edebiyatımızda ilk fabl örneği olarak kabul edilen eserin adı nedir? Cevap:Harname
47-. Serveti Fünun edebiyatına damgasını vuran eleştiri kitaplarından biridir.Mualli Naci’nin göz için kafiyeyi savunduğu ”Demdeme”adlı eserine karşı Recaizade Mahmut Ekrem bu eleştiri kitabında kafiyenin kulak için olduğu görüşünü savunmuştur.
Bu bahsedilen eserin adı nedir?                      (zemzeme)
48- Türklerin ilk  İslami destanlarından sayılan Kırgız Türklerine ait olan, İslamiyetin yayılmasını konu edinen destanın adı nedir?                Manas
49- Yusuf Ziya ve Orhan Seyfi tarafından çıkarılan haftalık,siyasi mizah dergisinin adı nedir?  Cevap:Akbaba
50 8.yüzyilda yasayan Emevi-Bizans savaslarinda ün kazanan Abdullah adli bir Arap komutanının yasamini anlatan bir halk öyküsüdür.Islamiyet Sonrasi Türk Destanlarinin en guzel örneklerinden biri olan bu destanin adi nedir?                          (Battalname)
51- Cumhuriyet doneminde roman ve tiyatrolariyla dikkat ceken bir ismidir Turgut Özakman.Onun Canakkale Savasini destanlastirdigi bir eserdir.Şu Cilgin Türkler üclemesinin ilk kitabidir.
Yukarida bahsedilen eserin adi nedir?   (Dirilis)
52-Fecri Ati toplulugunun siir anlayisini omrunun sonuna kadar surduren bir sairdir Ahmet Hasim.Siir hakkindaki goruslerini yazdigi bir siir kitabinin on sozunde “Siir Hakkinda Bazi Mulahazalar Samildir.” makalesinde yayimlamistir.
Yukarida parcada bahsedilen eserin adi nedir?(Piyale)
53-Tanzimat sanatcilarindan Ziya Pasa’nin donemin ileri gelenlerinden Ali Pasa’yi ele aldigi bir eserdir.Elestiri alaninda onemli eserlerden biri olan bu yapitin adi nedir?(Zafername)
54-13.yuzyilda yazilan ogretici metinlerin icinde tasavvuf dusuncesini ele alan eserler arasinda bas yapitlardan biridir.Haci Bektas Veli tarafindan yazilan bu eserin asli Arapcadir.Ancak sonralari Turkceye aktarilmistir.Tasavvufun ilkelerini alegorik bir dille anlatan bu eserin adi denir.(Makalat)
55- Postmodernist romancilarimizdan biri olan Bilge Karasu’nun 12 Mart ve 12 Eylul donemlerini ustu kapali bir sekilde anlattigi romanidir.Ona dunya capinda on yilda bir verilen Pegasus Odulunu kazandiran bu eserde yazarin kendi hayatindan izleri de gormek mumkundur.
Yukarida bahsedilen eserin adi nedir?(Gece)
56-Milli Edebiyat doneminin bagimsiz sairlerindir.Tum siirlerini aruz olcuyle yazan hece olcusunu hic kullanmayan sair manzum hikayeleriyle taninir.Milli marsimizin sairi tum siirlerini bir kitapta toplar.Bu kitap yedi bolumden olusur.
Yukarida bahsedilen eserin adi nedir?(Safahat)
57- İsmi Lale Devriyle özdeşleşen Divan şairi kimdir? Cevap: Nedim
58- Necip Fazıl,şiir ile ilgili görüşlerini(poetika) 1946’da Büyük Doğu dergisinde yayınlamış ;şairin poetikaları daha sonra hangi şiir kitabının sonuna eklenmiştir? Yanıt:Çile
59- Toplumdaki ahlaki çöküntüyü, Batılı eğitim özentisini mizahlı biçimde anlatan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ ın romanı nedir?
Cevap: Mürebbiye
60-Tanzimat doneminin onemli isimlerinden Namik Kemal ve Ziya Pasa’nin Londra’da cikardiklari yurt disinda cikarilan ilk gazetemizin ismi nedir?(Hurriyet)
61- Sümerlere ait olan ve dünyanın ilk destanı olarak bilinen destanın adı nedir?      Cevap:Gılgamiş

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk