sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 187

 11.SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI CEM YAYINLARI 2023-2024, 11. SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI, 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI, KİTAP CEVAPLARI,


derskonum.com'un  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..


Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitap Cevapları CEM Yayınları 2023-2024  üzerine bir paylaşım yapacağız. 

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

 

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız

 

CEVAPLAR AŞAĞIDA

 

Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız


 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 


11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Cem Yayınları Sayfa 187

Metinde Geçen Bazı Kelime ve Kelime Grupları

baraka: : Tahta, çinko vb. hafif şeylerden yapılmış, temelsiz, eğreti yapı.
denk: Yatak, yorgan, kumaş vb. eşyanın sarılıp bağlanmış biçimi, balya.
kerevet: Üzerine şilte serilerek yatmaya veya oturmaya yarayan, duvara bitişik, ayakları olan, tahtadan sedir.
mahmuz: Çizmenin, potinin arkasına takılan ve binek hayvanlarını dürtüp hızlandırmaya yarayan demir veya çelik parça.
seyis: At bakıcısı.
talk pudrası: Nişasta, bizmut, karbonat vb. ile karıştırılmasıyla yapılan, özellikle bebeklerin pişik gibi deri hastalıkları için kullanılan pudra.

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

20. yüzyıl dünya edebiyatının önemli eserlerinden biri olan “Fareler ve İnsanlar” romanının orijinal adı The Mice and Men (Dı Mays end Men)’dir. Eser, ilk kez 1937 yılında yayımlanmıştır. Romanda bir çiftliğin sahibi olma hayalleri kuran iki arkadaşın hikâyesi anlatılmaktadır. Bu nedenle romanda “dostluk” kavramı ön plandadır. Romanın iki önemli kahramanı olan George ve Lennie çok iyi iki dosttur. George sadık ve vefalıdır. Lennie için birçok fedakârlıkta bulunur. Çünkü Lennie zihinsel engellidir. Bir diğer önemli kavram ise “yoksulluktur” ki Steinbeck, romanlarında sıkça bu kavramı ele almıştır.

John Steinbeck (Con Şiteyınbek), bir bölümünü okuduğunuz bu romanda zihinsel engelli bir insanın, yoksul ve farklı tene sahip olarak doğan insanların yaşadıkları zorlukları ele almış ve bu durumların yanlışlığını okuruna aktarmaya çalışmıştır. Sonu ölümle bitmiş olsa da romanda ölümsüz bir dostluk işlenmiştir. “Fareler ve İnsanlar” romanı, birkaç defa beyaz perdeye uyarlanmıştır.

20. yüzyıl dünya edebiyatının önde gelen roman yazarları ve eserleri şunlardır: Venedik’te Ölüm-Thomas Mann (Tomıs Man-Alman edebiyatı); Dava, Şato, Dönüşüm-Franz Kafka (Frans Kafka-Avusturya edebiyatı); Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Silahlara Veda-Ernest Hemingvvay (Örnıst Hemingvey-Amerikan edebiyatı); Yabancı, Veba-Albert Camus (Albırt Kamu, Fransız edebiyatı); Orlando, Perde Arası-Virginia Wolf (Vircinya Volf-İngiliz edebiyatı) ve Durgun Akardı Don, Uyandırılmış Toprak Şolohov (Solohov-Rus edebiyatı).

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Okuduğunuz “Fareler ve İnsanlar” metninde anlamı verilen kelimelerin dışında bilmediklerinizi metin- deki bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

  • Cevap:

baraka

tahminim: eski köhne bir bina

sözlük anlamı: tahta, alüminyum, çinko gibi hafif gereçlerden yapılmış, temelsiz, genellikle tek kat yapı.

mandal

tahminim: elbise asmak için kullanılan bir alet

sözlük anlamı: kapı ve pencere kanadı, dolap kapağı gibi şeyleri kapalı tutmaya yarayan, tahtadan ya da metalden yapılmış hareketli parça.

2» Metnin tema ve konusunu belirleyiniz.

  • Cevap:

tema: Yaşam mücadelesi, dostluk.

Konu: Romanda 1930’ların Buhranı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nde iki çiftlik işçisi ve yakın arkadaş olan George Milton ve Lennie Small’ın yaşadıkları trajik olaylar anlatılmaktadır.

3. Metindeki temel çatışmayı ve bu çatışma etrafında yer alan diğer çatışmaları belirleyiniz.

  • Cevap: George için ise hikaye süresince hayalin gerçek olup olmayacağına dair herhangi bir netlik yoktur. Ancak hikayenin sonunda, George için kurdukları hayalin gerçeklikten uzak olduğu ortaya çıkar.

4. Metnin olay örgüsünü belirleyiniz.

  • Cevap: Romanda 1930’ların Buhranı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nde iki çiftlik işçisi ve yakın arkadaş olan George Milton ve Lennie Small’ın yaşadıkları trajik olaylar anlatılmaktadır. Eser, işçi sınıfının gerçek umut ve hayallerini ele alırken aynı zamanda her şeye galip gelen bir dostluk hikayesi de anlatmaktadır

5. Metindeki kahramanların fiziksel ve psikolojik özelliklerini, toplumsal statülerini, karakter mi tip mi olduklarını belirleyiniz.

  • Cevap: Romandaki ana karakterler zihinsel engelli olan Lennie Small ve onun yoldaşı George Milton’dır. Farklı yan karakterlerin de hikayedeki rolü önemlidir.

11. Sınıf Cem Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 187


.11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-cem-yayinlari-

.KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları

KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk