sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 143

 11.SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI CEM YAYINLARI 2023-2024, 11. SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI, 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI, KİTAP CEVAPLARI,


derskonum.com'un  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..


Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitap Cevapları CEM Yayınları 2023-2024  üzerine bir paylaşım yapacağız. 

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

 

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız

 

CEVAPLAR AŞAĞIDA

 

Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız


 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Cem Yayınları Sayfa 143

6. Metinde yazarın/anlatıcının konu ve okuyucuya yönelik tavrım belirleyiniz.

  • Cevap: Metinde yazar aslında okura öğüt vermek ve okurun davranışlarında farkındalık yaratmayı amaçlar.

7. Metindeki açık ve örtük iletileri belirleyiniz.

  • Cevap: Metindeki açık iletiye örnek ailelerin çocuklarından beklentileri ile çocukların ailelerinden beklentileridir. Örtük ileti ise ailelerin önce kendi davranışlarına dikkat etmeleri çocuklarına örnek teşkil etmeleridir.

8. ‘Metin ve Türle İlgili Açıklamalar* bölümünde sohbet türünde eser veren yazarlardan bazıları verilmiştir. Adı verilen yazarların sohbet türündeki eserlerini belirleyerek noktalı alana yazınız.

  • Cevap:

Yazar                   

→  Şevket Rado   / Eşref Saat
→ Melih Cevdet Anday   / Dilimiz Üzerine Söyleşiler
→ Suut Kemal Yetkin / Edebiyat Konuşmaları
→ Nurullah Ataç / Söyleşiler

9. Okuduğunuz metin ve Şevket Rado hakkında verilen bilgilerden hareketle metin ile yazar arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

  • Cevap: Şevket Rado’nun okuduğunuz “Çocukların Ana ve Babalarından Bekledikleri” adlı sohbet yazısında özellikle vurguladığı husus insanın anne veya baba olduktan sonraki en büyük uğraşının çocuklarıdır. Anne ve babalar; çocuklarının iyi yetişmesi için birçok sıkıntı çekmesi, yorulmasıdır.

ETKİNLİK

Aşağıda verilen parçaya göre ana ve babaların çocuklara öğretmesi gereken değerler hangileridir? Neden?

“Bütün gayretlerimiz sırf onun iyiliği için olduğuna, yani hayatta rahat etmesini, sevilmesini ve yükselmesini istediğimize göre ona doğruluğu, adil olmayı, sözünde durmayı, iyilik etmeyi öğretmeliyiz. Her vasıtadan istifade ederek ona bunları telkin etmeli, telkin etmekle de kalmayıp hayatta olduğumuz müddetçe onu takip etmeliyiz. Çünkü bu istikamette onu takip edecek kimse yoktur. Ana ve babadan başka hiç kimse bu külfeti omuzlamak zahmetine katlanmaz. Herkesin alakası muvakkattir, muayyen gayelere bağlıdır. O gayeler elde edildi mi alaka da kaybolur gider. İnsan kaderiyle baş başa kalır.”

  • Cevap: En önemli değer sevgi ve saygıdır. Bunun yanında kanaatkar olma, alçakgönüllü olma da bu değerler arasında sayılabilir.

11. Sınıf Cem Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 143

.

.11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-cem-yayinlari-

.KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları

KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk