sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 142

 11.SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI CEM YAYINLARI 2023-2024, 11. SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI, 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI, KİTAP CEVAPLARI,


derskonum.com'un  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..


Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitap Cevapları CEM Yayınları 2023-2024  üzerine bir paylaşım yapacağız. 

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

 

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız

 

CEVAPLAR AŞAĞIDA

 

Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız


 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Cem Yayınları Sayfa 142

Metinde Geçen Bazı Kelime ve Kelime Grupları

beis : 1. Engel, uymazlık. 2. Kötülük, zarar.
berayı maslahat : İş için.
evlad ü tyal : Çoluk çocuk.
hodbin : Bencil
istidat : Yetenek.
iştirak : Bir işe, bir düşünceye katılma, katılım.
maruz : Bir olayın, bir durumun etkisinde veya karşısında bulunan.
muayyen : Belirli, belirlenmiş.
muvakkat : Gpriri
mubah : Yapılmasında sakınca görülmeyen.

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Cumhuriyet Dönemi’nde sohbet türünde yazılan eserler artmıştır. Diğer türlerde olduğu gibi sohbette de sade bir dil tercih edilmiştir. Konular çeşitlenmiştir. Bu dönemde Şevket Rado (Eşref Saat, Aile Sohbetleri), Melih Cevdet Anday (Dilimiz Üzerine Söyleşiler), Suut Kemal Yetkin (Edebiyat Konuşmalan), Nurullah Ataç (Söyleşiler) gibi yazarlarımız bu türde önemli eserler vermişlerdir.
Cumhuriyet Dönemi’nde sohbet dendiğinde akla gelen ilk eserlerden biri olan Eşref Saat, Şevket Rado’nun İstanbul Radyosu’ndaki konuşmalarından oluşmaktadır. Yazar, kitapta görüşlerini ve tecrübe sonucu edindiği birikimleri okuyucuya aktarmıştır. Kolay anlaşılır, açık ve akıcı bir üslup kullanmıştır. Şevket Rado, kitabında insanları sorumluluğa, doğruluğa, dürüst ve adil olmaya, iyi ve yararlı olmaya, zorluklara karşı pes etmemeye yönlendirmeyi amaçlamıştır.
İnsanın anne veya baba olduktan sonraki en büyük uğraşı çocuklarıdır. Anne ve babalar; çocuklarının iyi yetişmesi için birçok sıkıntı çekerler, yorulurlar. Ama unutmamaları gereken bir şey vardır: Çocuklar da anne ve babalarını çok sevdikleri için onları rol model alırlar. Bu nedenle iyi bir çocuk yetiştirmek isteyen anne ve babanın iyi bir insanın özelliklerini önce kendi davranışlarına yansıtması gerekmektedir. İşte Şevket Rado’nun okuduğunuz “Çocukların Ana ve Babalarından Bekledikleri” adlı sohbet yazısında özellikle vurguladığı husus budur.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Okuduğunuz ‘Çocukların Ana ve Babalarından Bekledikleri’ metninde anlamı verilen kelime ve kelime gruplarının dışında bilmediklerinizi metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

  • Cevap:

külfet

tahminim: masraf

sözlük anlamı: sıkıntılı zorluk, yorgunluk.

göğüs germe

tahminim: zorluklarla mücadele etme

sözlük anlamı: bir güçlüğe karşı koyarak dayanmak ya da karşı koymaya hazır olmak.

yekun

tahminim: toplam

sözlük anlamı: toplam.

2. Metin ile metnin konusu, amacı ve hedef kitlesi arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

  • Cevap: Metnin konusu iyi bir çocuk yetiştirmek isteyen anne ve babanın iyi bir insanın özelliklerini önce kendi davranışlarına yansıtmasının gerekmesidir.

3. Metnin ana düşüncesi ile yardımcı düşüncelerini belirleyiniz.

  • Cevap: Metnin ana düşüncesi ailelerin rol modeli olduklarıdır. Bu nedenle önce kendi davranışlarına dikkat etmeleridir. Yardımcı düşünceler ise yazarın kendi yaşamını anlattığı ve çocukların neden değerli olduklarının anlatıldığı kısımlardır.

4. Metinde başvurulan anlatım biçimlerini, düşünceyi geliştirme yollarını belirleyiniz. Bunların metindeki işlevlerini açıklayınız.

  • Cevap: Metinde açıklayıcı ve betimleyici bir anlatım yoluna gidilmiştir. Bir de örnekleme gibi düşünceyi geliştirme yoluna başvurulmaktadır.

5. Metinde yazara özgü dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

  • Cevap: Metinde yazar çok sade ve temiz bir dil kullanmıştır. Arada kullandığı bazı tamlamaları o dönem için sade sayılır. Okurla sohbet eder gibi bir tarzı vardır.

11. Sınıf Cem Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 142

.

.11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-cem-yayinlari-

.KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları

KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk