sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 139

 11.SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI CEM YAYINLARI 2023-2024, 11. SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI, 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI, KİTAP CEVAPLARI,


derskonum.com'un  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..


Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitap Cevapları CEM Yayınları 2023-2024  üzerine bir paylaşım yapacağız. 

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

 

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız

 

CEVAPLAR AŞAĞIDA

 

Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız


 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 


11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Cem Yayınları Sayfa 139

Metni Anlama ve Çözümleme

1. a) Okuduğunuz “Ramazan Sohbetleri” metninde anlamı verilen kelimelerin dışında bilmediklerinizi metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

 • Cevap:

poyraz

tahminim: bir rüzgar türü

sözlük anlamı: kuzeydoğudan esen soğuk yel.

yaver

tahminim: yardımcı yardım eden kişi

sözlük anlamı: yardım eden, yardımcı.

kiler

tahminim: eskiden evlerde eşya depolanan yer

sözlük anlamı: yiyecek içeceklerin, erzağın konulduğu, saklandığı oda, yer.

b) Metinde geçen “nefaset, rüzgâr, kâse” kelimelerinin doğru telaffuzuna yönelik çalışmalar yapınız

 • Cevap: Bu kelimeleri doğru telaffuz edebilmek için inceltme işaretine dikkat etmek gerekir.

2. Sohbet türünün ortaya çıkışında dönem ve gazetenin etkisini tartışınız.

 • Cevap: Tanzimat Döneminde gazetecilikle birlikte edebiyatımıza giren sohbet türünün gelişiminde gazetenin etkisi tartışılmaz. Okuma yazma bilenlerin o dönemde en büyük zevk aldıkları şey gazetelerde yayımlanan romanlar ve elbette sohbet yazıları olmuştur. Böylece bir çok yazar sohbet yazıları yazmıştır.

3. Metin ile metnin konusu, amacı ve hedef kitlesi arasındaki ilişkiyi belirleyiniz.

 • Cevap: Metinde yazarın Yaver Baba adlı arkadaşıyla gittikleri bir yemekte arkadaşının doymak bilmez bir iştahla yemekleri yemesini ve sonunda ise patlayacak hale gelmesine rağmen yemekten vazgeçmemesi anlatılır. Yazının amacı okura güzel bir yazı okutmaktır. Hedef kitlesi ise gazete okurlarıdır.

4. Metnin ana düşüncesi ve yardımcı düşüncelerini belirleyerek noktalı alanlara yazınız.

 • Cevap: Metnin ana düşüncesi bazı insanların yemek yeme konusundaki sınırsızlıklarıdır. Yardımcı düşünceler olarak ise yazarın yemeğe gitmelerini, yemekte arkadaşının nasıl yediğini, sonunda ise bir köşeye çekilmesini anlattığı kısımlardır.

5. Metinde başvurulan anlatım biçimlerini, düşünceyi geliştirme yollarını belirleyiniz. Bunların metindeki işlevlerini açıklayınız.

 • Cevap: Metinde yazar betimleme ve öyküleme anlatım biçimlerinden yararlanmıştır. Bunun yanında tanımlama ve örnekleme gibi düşünceyi geliştirme yollarından da yararlanılmıştır.

6. Metinde yazara özgü dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

 • Cevap: Yazar kendine özgü sade rahat ve karşısındaki ile sohbet eder gibi bir dile sahiptir. Kelimeler genellikle göndergesel anlamlarıyla kullanılmışlardır. Bunun yanında mizahi bir dilin olduğu da görülür.

7. Metinde millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi ve tarihî öğeleri belirleyiniz.

 • Cevap: Metinde milli değerler olarak misafirperverlik ve yemek kültürünün anlatıldığını görürken evrensel değer olarak ise açgözlülüğün işlendiğini söyleyebiliriz.

8. Metinde ortaya konan bilgi ve yorumları değerlendiriniz.

 • Cevap: Metinde ortaya konan bilgiler o dönemin sofra kültürü ile misafirlik geleneğinin nasıl olduğunu okura sunmaktadır. Bizler de bu bilgilerden hareketle o dönemin sosyal yaşamını anlarız.

9. Metinde yazarın/anlatıcının konu ve okuyucuya yönelik tavrını belirleyiniz.

 • Cevap: Metinde yazar okura karşı sohbet eder bir tarza sahiptir. Biraz güldürü biraz da aslında ders verme yöntemini kullanır.

10. Okuduğunuz metin ve Ahmet Rasim hakkında verilen bilgilerden hareketle metin ile yazar arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

 • Cevap: Eserin okuduğunuz bölümü üçüncü gün yazısıdır. Yazar, bu yazısında arkadaşıyla birlikte katıldığı bir iftar davetini anlatmaktadır. Yazar metnini kurarken kendi yaşamından ve gözlemlerinden faydalanmıştır.

11. Sınıf Cem Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 139


.11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-cem-yayinlari-

.KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları

KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk