sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 122

 11.SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI CEM YAYINLARI 2023-2024, 11. SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI, 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI, KİTAP CEVAPLARI,


derskonum.com'un  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..


Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitap Cevapları CEM Yayınları 2023-2024  üzerine bir paylaşım yapacağız. 

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

 

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız

 

CEVAPLAR AŞAĞIDA

 

Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız


 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 


11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Cem Yayınları Sayfa 122

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Okuduğunuz makale, bir edebî makale örneğidir. Makaleyi kaleme alan Peyami Safa, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nın önemli sanallarındandır ve makale türünde birçok örnek vermiştir. Peyami Safa, bu makalesinde iyi bir yazının sahip olması gereken özellikleri anlatmıştır. İyi yazının özelliklerini verirken onu kötü yazı ile karşılaştırarak iyi yazının özelliklerini daha iyi görmemizi sağlamaya çalışmıştır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Okuduğunuz “İyi Yazı, Kötü Yazı” metninde, anlamı verilen kelimelerin dışında bilmediklerinizi metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

 • Cevap:

ameli:

 • tahminim: uygulamalı, pratiğe dökülmüş olan
 • sözlük anlamı: eyleme, işe dayanan, iş üstünde, uygulamalı.

heveskar

 • tahminim: heves duyan kişi
 • sözlük anlamı: (bir şeyi yapmaya) istek duyan, istekli (kimse).

2. Metin ile metnin konusu, amacı ve hedef kitlesi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

 • Cevap: Metin yazarın kişisel görüşlerine göre bir metnin nasıl iyi ve kötü olabileceğine, nasıl ayırt edilebileceğine yönelik yazılmıştır. Amaç okurun iyi ve kötü yazının nasıl yazılabileceğini, bu iki farklı yazının nasıl ayırt edilebileceğine yönelik fikir sunmaktır.

3. Metnin ana düşüncesi ile yardımcı düşüncelerini belirleyiniz.

 • Cevap:

Ana düşünce: İyi yazının fikir ve çalışmayla yazılabileceği, kötü yazının ise ne yapılırsa yapılsın iyi yazılamayacağıdır.

Yardımcı düşünce: Bazı yazıların daha ilk cümlelerinden iyi mi kötü mü olduklarının anlaşılması, iyi yazı ile melekelerin nasıl bir ilişki içinde olduğu kısımlarının anlatıldığı düşüncelerdir.

4. Metinde başvurulan anlatım biçimleri ve düşünceyi geliştirme yollarını belirleyiniz. Bunların metindeki işlevlerini açıklayınız.

 • Cevap: Metinde betimleme, tartışma gibi anlatım biçimlerinden ve tanımlama, karşılaştırma gibi de düşünceyi geliştirme yollarından yararlanılmıştır.

5. Metinde yazara özgü dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

 • Cevap: Yazar kendine özgü betimlemeleri, açıklamaları ile sade halkın rahatça sohbet havasında okuyacağı bir yazı kaleme almıştır.

6. Metinde yazarın/anlatıcının konu ve okuyucuya yönelik tavrını belirleyiniz.

 • Cevap: Metinde yazar okuruna kendi görüşleri doğrultusunda iyi veya kötü yazının nasıl ayırt edilebileceğini anlatmaktadır.

7. Okuduğunuz metin ile aşağıda verilen bilgilerden hareketle metin ve yazar arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.  

 • Cevap: Okuduğunuz makale, bir edebî makale örneğidir. Makaleyi kaleme alan Peyami Safa, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nın önemli sanallarındandır ve makale türünde birçok örnek vermiştir. Peyami Safa, bu makalesinde iyi bir yazının sahip olması gereken özellikleri anlatmıştır

8. Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında makale türüne örnek veren bazı yazarlarımızı ve bunların önemli eserlerini belirleyerek noktalı alana yazınız.

 • Cevap: Cumhuriyet Dönemi’nde bazı makale örnekleri şunlardır: Ahmet Hamdi Tanpınar — Edebiyat Üzerine Makaleler. Berna Moran — Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış. Hilmi Yavuz — Edebiyat ve Sanat Üzerine Yazılar Makaleler. Mehmet Kaplan — Edebiyat Üzerine Araştırmalar

ETKİNLİK

Mehmet Kaplan ve Peyami Safa’ya ait makale örnekleri getiriniz. İncelediğiniz “İyi Yazı, Kötü Yazı” makalesiyle bu makaleleri karşılaştırarak bunların benzerlik ve farklılıklarını belirleyiniz. “İyi Yazı, Kötü Yazı” makalesinde görülen fikrî, felsefi veya estetik anlayışının diğer metinlerle bağlantılarını ya da etkileşimlerini tartışınız.

 • Cevap: Mehmet Kaplan daha bilimsel verilere dayalı ve daha bilimsel makale dilini kullanarak yazılarını oluştururken Peyami Safa daha kendine özgü ve öznel bir dili benimsemiştir. İkisi de Türk edebiyatı üzerine düşüncelerini ve görüşlerini paylaşmışlardır. İkisinin de dili sade ve etkilidir.

11. Sınıf Cem Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 122


.11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-cem-yayinlari-

.KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları

KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk