sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 116

 11.SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI CEM YAYINLARI 2023-2024, 11. SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI, 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI, KİTAP CEVAPLARI,


derskonum.com'un  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..


Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitap Cevapları CEM Yayınları 2023-2024  üzerine bir paylaşım yapacağız. 

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

 

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız

 

CEVAPLAR AŞAĞIDA

 

Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız


 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Cem Yayınları Sayfa 116

Makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler:

• Konu, geniş bir kitleye hitap etmeli,
• Belli bir plan dâhilinde yazılmalı,
• Bilgiler kendi içinde tutarlı olmalı,
• Düşünceyi destekleyen kanıtlar inandırıcı olmalı,
• Anlatım, açık ve net olmalı,
• Makale yazarı tarafsız olmalıdır.
Okuduğunuz “Mavi Işığın Yüzü” makalesi fen bilimleri alanında kaleme alınmış bir makaledir. Makalede teknolojinin hızlı gelişmesinin sonucu hayatımıza giren cep telefonu, tablet gibi gereçlerin yaydığı ışığın insan hayatına verdiği zarar, bilimsel bir dille bize aktarılmaktadır. Makalede sıkça başvurulan anlatım türü açıklayıcı anlatım türüdür. Ayrıca makalede sıkça örnekleme ve sayısal verilerden yararlanılmıştır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Okuduğunuz “Mavi Işığın Karanlık Yüzü” metninde verilen kelime ve kelime gruplarının dışında bilmediklerinizi metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

  • Cevap:

pratik:

tahminim: yararlı ,kullanışlı

sözlük anlamı: kolaylıkla uygulanabilir olan, kullanışlı.

mobil:

tahminim: taşınabilir

sözlük anlamı: taşınabilir olan, devinen, devingen.

2. Metnin türünün ortaya çıkmasında yayın organları ve teknolojinin etkisini belirleyiniz.

  • Cevap: Bilimsel metinler; bilimsel makale, tarama, değerlendirme yazıları, konferans raporları, toplantı özetleri olarak gruplandırılabilir. Bilimsel yazılar, makalelere göre daha geniş araştırmalara dayanır, daha uzman, birikimli bir okura seslenir. Makaleler geniş kesimlere hitap edebilir.

3. Metin ile konusu, amacı ve hedef kitlesi arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

  • Cevap: Metin mavi ışığın zararlarından ve onun yol açtığı sorunlardan bahsetmektedir. Amacı okur kitlesini bu mavi ışığın zararlarından korumaktır.

4. Metnin ana düşüncesi ve yardımcı düşüncelerini belirleyerek noktalı alanlara yazınız.

  • Cevap: Metnin ana düşüncesi insanların mavi ışık yayan tüm aletlerden uzak durması onları bilinçli kullanmasını sağlamaktır. Yardımcı düşünce olarak mavi ışığın nerelerde kullanıldığının anlatıldığı bölümler ile bu ışığın ne tür hastalıklara yol açtığının sıralandığı kısımlardır.

5. Metinde başvurulan anlatım biçimleri ve düşünceyi geliştirme yollarını belirleyiniz. Bunların metindeki işlevlerini açıklayınız.

  • Cevap: Metinde anlatım biçimi olarak daha çok açıklamanın öne çıktığı görülür. Yine düşünceyi geliştirme yöntemi olarak da örnekleme ve sayısal verilerden yararlanma gibi yolların kullanıldığını söyleyebiliriz.

6. Metin görsel unsurlarla desteklenmiştir. Bu görsel unsurların metne katkısını açıklayınız.

  • Cevap: Bu görseller okurun hangi konu hakkında yazıldığını önceden tahmin edebilmesini sağlar. Metnin anlaşılırlığını arttırır.

7. Metnin dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.

  • Cevap: Metnin amacı bilgi vermek olduğu için metinde kelimeler gerçek anlamlarında süssüz sade ve anlaşılır bir şekilde kullanılmışlardır.

8. Metni tutarlılık, geçerlilik ve doğruluk açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: Metin belgelerden yola çıkılarak hazırlandığı için kaynakça gösterildiği için hem tutarlı hem de geçerlidir denilebilir.

9. Aşağıda verilen bilgilerden de hareketle yazarın/anlatıcının konu ve okuyucuya yönelik tavrını belirleyiniz. Öğretici metinlerde yazar ile anlatıcı aynı kişidir yani anlatıcı sanatsal metinlerden farklı olarak gerçek kişidir. Yönlendirme yapma/yapmama, taraf olma/olmama, öznel veya nesnel davranma gibi hususlar yazarın yani anlatıcının bakış açısını etkiler.

  • Cevap: Yazar okuyucuya aslında yönlendirme yapmaktadır. Bunu yapma sebebi ise okurun iyiliği içindir. Onu zararlı durumlardan korumaktır.

10. Metinde verilen açık ve örtük iletileri belirleyerek metni yorumlayınız.

  • Cevap:

Açık ileti: Metindeki açık ileti yazarın okuru mavi ışıkla ilgili uyarmasıdır.

Örtük ileti: Yazarın insan sağlığı için verdiği bilgilerdir.

11. Sınıf Cem Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 116 .

.11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-cem-yayinlari-

.KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları

KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk