sponsorlu reklam Admatic -sponsor

MEB 9.Sınıf Edebiyat 1.Dönem 1.Yazılı Örneği 2023-2024

MEB 1. DÖNEM 1. YAZILI ÖRNEK SORU KİTAPÇIKLARI, MEB 9.Sınıf Edebiyat 1.Dönem 1.Yazılı Örneği, YAZILI SORULARI, 9.SINIF EDEBİYAT YAZILILARI, MEB 1. DÖNEM 1. YAZILI ÖRNEKLERİ, MEB 1. DÖNEM 1. YAZILI ÖRNEK ORTAOKUL, MEB 1. DÖNEM 1. YAZILI ÖRNEK LİSE,


derskonum.com'un  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..


Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için MEB 9.Sınıf Edebiyat 1.Dönem 1.Yazılı Örneği  üzerine bir paylaşım yapacağız. 

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

 

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız

 

MEB 9.Sınıf Edebiyat 1.Dönem 1.Yazılı Örneği

MEB yazılı örneği yayınlarken örnek senaryo-1 örnek senaryo-2 şeklinde yayınlamıştır. Burada da örnek soru adedi 4-5 'tir. Biz aşağıda örnek yazılıları paylaşalım

ÖRNEK SENARYO-1👇

1. “Niçin yazıyoruz?” sorusunu anlam bütünlüğü olan ve en az beş cümleden oluşan bir paragraf yaza- rak cevaplayınız. Yazdığınız paragrafın yazım ve noktalama kurallarına uygunluğu, değerlendirmeye dâhil edilecektir.

2. Saçları dökülmüştü. Yerlerini terk etmekte direnen birkaç tel de iyice gümüşlenmişti. Sol yanağının burnuna yakın bölümünde, kıpkırmızı bir ben vardı. Çay tarlalarının kilim kilim yayıldığı gözlerinde acıların tortulaştığı bir su uyuyordu. Hüzün imbiklerinden damıtılan Karadeniz’in yeşillikleri, sapsarı yağmurlar sonrası...

Aşağıdaki isim türlerine parçada geçen birer örnek yazınız.

Tekil : …………………………………………………

Çoğul : …………………………………………………

Cins : …………………………………………………

Özel : …………………………………………………

Somut: …………………………………………………

Soyut : …………………………………………………


3. Durum hikâyesinin yapı, dil ve anlatım özelliklerini dikkate alarak “yardımseverlik” temalı kısa bir hikâye kesiti yazınız.

4. Aşağıdaki dizede kullanılan “benzetme” sanatının tüm ögelerini dize üzerinde gösteriniz.
İki yanımdan aksın, bir sel gibi fenerler.ÖRNEK SENARYO-2👇


.
.


1. “Nasıl yazmalıyız?” sorusunu anlam bütünlüğü olan ve en az beş cümleden oluşan bir paragraf yaza- rak cevaplayınız.2. Edebî metinlerin özelliklerinden ikisini yazınız.


3. Aşağıda verilen tanımların hangi kavramlara ait olduğunu verilen boşluklara yazınız.Bir dilin bir ülke sınırları içindeki farklı yerleşim bölgelerinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılaşan konuşma biçimidir. 
…………………………………………………………………………………………………………………………… Bir dilin, yazılı kaynaklarla izlenebilen tarihî gelişimi içinde ayrılmış kollarıdır.
……………………………………………………………………………………………………………………………4. Alaca karanlıktı. Sık çamların birbirine giren dalları, ortalığı büsbütün karartıyordu. Keçi yolunu örten kuru çam yaprakları ıslak, kaygandı. İnce, serin buğulu bir sis içinde yürüyorlardı. Ahmet, biraz arkasında kalan babasının kuru çam yaprakları üzerinde kayan çarıklarının çıkardığı sesi duydu.

Bu parçanın aşağıdaki yapı unsurlarını belirleyerek yazınız.
Şahıs kadrosu: …………………………………………
Zaman : ………………………………………
Mekân : …………………………………………

5. Saçları dökülmüştü. Yerlerini terk etmekte direnen birkaç tel de iyice gümüşlenmişti. Sol yanağının burnuna yakın bölümünde, kıpkırmızı bir ben vardı. Çay tarlalarının kilim kilim yayıldığı gözlerinde acıların tortulaştığı bir su uyuyordu. Hüzün imbiklerinden damıtılan Karadeniz’in yeşillikleri, sapsarı yağmurlar sonrası...

Aşağıdaki isim türlerine parçada geçen birer örnek yazınız.


Tekil : …………………………………………………

Çoğul: …………………………………………………

Cins : …………………………………………………

Özel : …………………………………………………
6. Gümüş bir dumanla kapandı her yer, Yer ve gök bu akşam yayla dumanı; Sürüler, çemenler, sarı çiçekler Beyaz kar, yeşil çam yayla dumanı!

Bu dizelerin,


Nazım birimini : ..........................................

Dizilişine göre uyak şemasını: ..........................................

yazınız.MEB 9.Sınıf Edebiyat 1.Dönem 1.Yazılı ÖrneğiYorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk