sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 248

12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2022 2023,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023,KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022-2023, 12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız. 


CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


.
.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 248

“Okumak Üzerine” adlı metinde olduğu gibi deneme türünde yazarın tutumu ile metnin iletisi arasında sıkı bir bağ vardır. Yazar, konuyu başka konularla karşılaştırır; konular arasında ilişki kurar. Yeterince bilgi sahibi olmayanlar, deneme türünde başarı sağlayamazlar. Çünkü bir konu yerine göre bilimsel, ahlaki ve psikolojik yönden incelenmeyi gerektirir.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. “Okumak Üzerine” adlı metinde geçen “kanma bilmeyen susuzluk”, “boy ölçüşmek”, “olaylara bağlanmak” sözcük gruplarını metnin bağlamından hareketle açıklayınız.

 • Cevap:

2. “Okumak Üzerine” adlı metnin ana düşüncesini ve konusunu açıklayınız.

 • Cevap:

3. Metne göre Ruskin okumaya çok önem vermesine rağmen Proust niçin aynı fikirde değildir? Cemil Meriç bu görüşe katılıyor mu, neden? Değerlendiriniz.

 • Cevap:

3. Proust’a göre sohbet etmekle okumak arasındaki fark nedir? Açıklayınız.

 • Cevap:

4. Proust’un “Okuma zihnî hayatı uyandırmalı fakat onun yerini almamalı.” sözüyle kastettiği nedir? Açıklayınız.

 • Cevap:

5. Okuduğunuz metinde kimler neden eleştirilmektedir? Yorumlayınız.

 • Cevap:

6. Proust’a göre okumanın diğer dostluklardan farklı olan samimiyeti nelere dayanmaktadır? Sizce Proust, bu konuda haklı mıdır? Açıklayınız.

 • Cevap:

7. Cemil Meriç bazen kendi düşüncelerini desteklemek bazen de farklı düşüncelerini savunmak için Proust’a ait sözleri kullanmıştır. Bu iki durumu örneklendirecek cümleleri metinden bulunuz.

Cevap:

8. Cemil Meriç bu denemede hangi anlatım biçimlerini kullanmıştır? Açıklayınız.

 • Cevap:

9. Deneme gibi bilgilendirici metinlerde yazar ile anlatıcının aynı kişi olması metnin anlamını nasıl etkiler? Belirtiniz.

 • Cevap:

10. “Okumak Üzerine” adlı metinle metindeki görsel arasında nasıl bir anlamsal ilişki vardır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap:

ETKİNLİK

“Türkiye’nin Ruhu: Cemil Meriç” adlı belgeseli sınıfta izleyiniz. Belgeselden çıkarımlar yaparak “Okumak Üzerine” adlı parçayı yazar-metin ilişkisi bağlamında değerlendiriniz.

 • Cevap:

12. Sınıf Ordinat Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 248

.
.12.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-ordinat-yayinlari-sayfa-
12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk