sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 272

 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2022 2023,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023,KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022-2023, 12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız. 


CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


.
.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 272

Binaenaleyh vakit zayi etmeden hemen cenk hazırlığı başlasın! Sefer meşakkatleri göze alınsın! Donanma takviye olunsun! Toplar döktürülsün! Boğaz yakalarına hisarlar inşa olunsun! Çoğu babamın yadigârı olan siz vezirlerime, siz paşalarıma, beylerime, ağalarıma sonsuz itimadım var!
Bu Konstantiniyye’yi alıp diyar-ı İslam eylemek ve Allah’ın yardım ve inayetleri ile Konstantin’i def eylemek ilahi emelimizdir.
Gayret bizden, zafere ulaşmak ulu Tanrı’dandır.

Ahmet Kabaklı, Türk Edebiyatı I. Cilt (Metnin orijinaline uyulmuştur.)

Metin ve Tür ile İlgili Açıklamalar

Sultan II. Mehmet bu konuşmasıyla askerlerini etkilemiş ve fethi gerçekleştirmiştir. Hatip, söylevi anlamlı kılan kişidir. İyi bir hatibin; güzel konuşması, duygulara uygun ses tonuyla konuşmayı bilmesi, genel kültürünün ve bilgi birikiminin yeterli olması, insan ve toplum psikolojisini çok iyi bilmesi; ciddi, vakur ve doğal olması, jest ve mimik kullanmada başarılı olması, dinleyicileri inandırma ve heyecanlandırma yeteneğinin olması gerekir.

Sultan II. Mehmet okuduğunuz konuşmayı İstanbul’u fethetmeden önce yapmıştır. Söylevin konusu İstanbul’un fethidir. Konu, bir söylevi günlük konuşmalardan ayıran ve hatiple dinleyicileri buluşturan bir özelliktir. Söylevde üslup, konunun çeşidine göre şekillenir; yerine göre coşkulu, yerine göre ciddi dil kullanılır.

Dinleyici, konuşulan ve ikna edilmeye çalışılan kişi ya da kişilerdir. Sultan II. Mehmet bu metindeki söylevini askerlerine yapmıştır. Dinleyici edilgen unsur gibi görünse de aslında hatibi ve konuyu doğrudan etkiler. Dinleyicilerin ilgileri, karşılaştıkları sorunlar ve onların beklentileri söylevi şekillendirir. Bir hatibin dinleyicinin özelliklerini dikkate almadan başarılı olması çok zordur.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. “Fâtih Sultan Mehmed’in Nutku” adlı metindeki “mirasyedi”, “cihan payitahtı”, “ah u figan”, “ilahi emel” sözcük ve sözcük gruplarının anlamlarını metnin bağlamından hareketle açıklayınız.

  • Cevap:

mirasyedi:
cihan payitahtı
:
ah u figan
:
ilahi emel
:

2. “Fâtih Sultan Mehmed’in Nutku” adlı metnin konusunu, amacını ve hedef kitlesini belirleyerek bunlar arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

  • Cevap:

3. Sultan II. Mehmet bu konuşmayı niçin yapmıştır? Tartışınız.

  • Cevap:

4. Sultan II. Mehmet’in askerleri Müslüman olmasaydı konuşmasında neleri değiştirirdi? Yorumlayınız.

  • Cevap:

5. Metinde geçen “Canını feda etmeyen âşık vuslata nail olamaz.” sözleriyle Sultan II. Mehmet’in anlatmak istediği nedir? Değerlendiriniz.

  • Cevap:

12. Sınıf Ordinat Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 272 

.
.12.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-ordinat-yayinlari-sayfa-
12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk