sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 262

 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2022 2023,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023,KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022-2023, 12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız. 


CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


.
.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 262

Metin ve Tür ile İlgili Açıklamalar

Söylev; herhangi bir dinleyici topluluğuna bir düşünceyi aşılamak, topluluğu coşturmak ve bir amaç doğrultusunda yönlendirmek için yapılan güzel ve uzun konuşmalardır. Bir fikri, bir davayı karşısındaki insanlara dil ustalığı ile açıklamaya hitabet sanatı, toplum önünde bu konuşmayı yapana ise hatip denir.

Söylev, askerlerin moralini yükseltmek; milletvekili, kulüp, dernek, sendika başkanı seçilmek gibi ulusal ve toplumsal hemen her konuda gerçekleştirilebilir.

Ayrıca genele açık bilimsel toplantı, panel ve konferanslarda yapılan konuşmalar akademik söylev olarak tanımlanmaktadır. Belli bir kültürel derinliğe sahip kişilerin ve sanatçıların fikir, sanat ve kültür konularında verdikleri konferanslar da yine bu tür içinde değerlendirilir.
Söylev türünün edebiyatımızdaki iyi örneklerinden biri olan “Nutuk”, Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Ekim 1927 Cumartesi günü ile 20 Ekim 1927 Perşembe günü arasında 36 saat 31 dakikada söylediği büyük hitabesidir. Mustafa Kemal, söylevini bu altı gün boyunca günde beş buçuk-altı buçuk saat süreyle parça parça okumuştur. Söyleniş süresi bakımından dünyanın en uzun söylev metinlerinden biridir.

Nutuk’un içeriği 19 Mayıs 1919’dan 20 Ekim 1927’ye kadar geçen süreyi kapsar. Bu zaman diliminde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli olayları sebep-sonuç ilişkisi içinde anlatılır. Anlatımın Türkiye Cumhuriye- ti’nin kurucusu Mustafa Kemal’in ağzından yapılması “Nutuk”un birinci elden bilgi veren bir kaynak eser olmasını sağlar. Olayların belgelerle desteklenmesi eserin inandırıcılığını artırmaktadır.

“Nutuk”, Atatürk’ün tarih yazımına verdiği önemin bir sonucudur. Yaşanan olayları kayıt altına alarak tarihin anlaşılmasına yardımcı olmak, gelecek nesilleri uyarmak ve kendi haklılığını gözler önüne sermek amacıyla eserini üç dört ay gibi bir süre içinde, yoğun çalışmalar sonunda bir araya getirmiştir.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Atatürk gençlerin zihninde vatanın durumu ile ilgili nasıl bir tablo çizmiştir? Sizce çizdiği bu tabloyla gençlere ne anlatmak istemiş olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap:

2. “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi”nin en çok etkilendiğiniz cümlesi hangisidir, neden?

  • Cevap:

3. Metinden hareketle Atatürk’ün gençliğe verdiği önemi açıklayınız.

  • Cevap:

4. Metnin giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini göstererek bu bölümlerin yerlerinin değişmesiyle metinde nelerin değişeceğini söyleyiniz.

  • Cevap:

5. “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi” adlı metnin konusunu, amacını ve hedef kitlesini belirtiniz.

  • Cevap:

6. Okuduğunuz metinde hangi duygu ve düşüncelere ağırlık verilmiştir? Açıklayınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Ordinat Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 262 

.
.12.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-ordinat-yayinlari-sayfa-
12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk