sponsorlu reklam Admatic -sponsor

10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Düşler Yayıncılık Sayfa 156

 10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Düşler Yayıncılık 2022 2023, 10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,

10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Düşler Yayıncılık Sayfa


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız. 


CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız10.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Düşler Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa..
..

10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Düşler Yayınları Sayfa 156

A) YAZMA TUR VE TEKNİKLERİNİ TANIMA

Diyalog Yazma

Diyalog, anlatmaya bağlı edebî metinlerde sık kullanılan anlatım tekniklerinden biridir. İki veya daha fazla kişinin karşılıklı konuşmasına dayanan diyalog, metin içinde çeşitli işlevlere sahiptir. Bu işlevlerden birincisi gizlenenleri açığa çıkarmaktır. Ayrıca metinde diyaloğa başvurulması ile soyut olan somutlaştırılır, olay akışına katkıda bulunulur, anlatımın ağırlığı giderilerek anlatıma canlılık kazandırılır, görüş ve düşünceler birinci ağızdan ifade ettirilir.
Diyalog yazarken kişilerin karakter özelliklerine, sosyal statülerine, kültürel düzeylerine uygun ifadelerin oluşturulması gerekir.

B) UYGULAMA

Okuduğunuz bir romanın bir kesitini diyalog hâlinde yazınız.

  • Cevap: Kadınlar hep bir ağızdan bir çığlık kopardılar; kapıyı açmalarıyla kapamaları bir oldu; şimdi koridordan şu sesler duyuluyordu:

— Üstüme iyilik sağlık, bir mevta, kefeni içinde dimdik ayakta duruyor.

— Ayol, ne diyorsun, mevta değil, tıpkı mezardan çıkmış bir kadit…

— Evet, sanki bir kadite beyaz bir entari giydirmişler.

— Lâkin, ben gördüm, kımıldıyordu; kımıldıyordu, vallahi kımıldıyordu.

Naim Efendi, can evinden vurulmuş bir halde, yatağına atıldı.

Yazdığınız metni iyi bir anlatımda bulunması gereken açıklık, akıcılık, duruluk ve yalınlık açısından gözden geçiriniz.

  • Cevap: Metinde akıcılık, açıklık ve duruluk yönünden herhangi bir kusur ya da yanlış yoktur. Bu bakımdan dilbilgisi kurallarına da anlam kurallarına da uygun bir metindir.

SÖZLÜ İLETİŞİM

A) SÖZLÜ İLETİŞİM TÜR VE TEKNİKLERİNİ TANIMA

Film Yorumlama

Filmler izlendikleri zamana, ortama, mekâna, izleyenin psikolojisine, kültürüne, algılama düzeyine göre değişik anlamlar ifade edebilir. Öyle ki filmler aynı kişi tarafından her izlenildiğinde bile yeni anlamlar kazanabilir. Bireyin sanat eserlerini kendi hayal gücü, bilgi birikimi, algılama biçimiyle yeniden anlamlandırmasına yorumlama denir. Yorumlama eserin özünde değişiklik meydana getirmez. Eserin çok anlamlılık özelliğinin bir sonucudur.

B) UYGULAMA

Sinemaya uyarlanmış bir romanın izlediğiniz filmini sınıfta yorumlayınız.

  • Cevap: Kuyucaklı Yusuf romanı Sabahattin Ali’ye aittir. 1980’li yıllarda bu romandan sinemaya aktarılan Kuyucaklı Yusuf, bence savaş zamanı insanların yaşadıkları sıkıntıları, güçlülerin zayıfları nasıl ezdiklerini çok güzel bir şekilde anlatan filmdir.

Arkadaşlarınızın yorumundaki temel kavram ve ayrıntıları belirleyiniz.

  • Cevap: Özellikle sinema olarak etkileyici, sürükleyici ve oyunculukların çok iyi olması üzerinden yorumlar yapıldı.

Dinlediklerinizi ön bilgilerinizle karşılaştırınız.

  • Cevap: Ön bilgilerimle uyuşan yorumlarla karşılaştım. Hem Sabahattin Ali’nin büyük romancılığı hem de sinema filminde rol alan oyuncuların başarılarının ortak özellik olması beni şaşırtmadı.

Dinlediğiniz konuşmada öne sürülen düşüncelerin dayanaklarının ne ölçüde geçerli olduğunu sorgulayınız.

  • Cevap:
.
.
.
Diğer tüm sayfalar için TIKLAAAA
10.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Düşler Yayıncılık 2022 2023

10.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-dusler-yayincilik-sayfa-

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk