sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 124

 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2022 2023,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023,KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022-2023, 12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız. 


CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa .
.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 124

9. Aşağıdaki sözcük gruplarından hareketle şairin şehir yaşamına bakış açısını değerlendiriniz.

Melal denizi parkların ıssız yerleri
Apartman odalarında büyüyen çocukların bilmediği bilemeyeceği
Titreyen kenar mahalle çocukları

  • Cevap: Çocukların ne yazık ki doğadan toprakta uzaklaştırılması betona hapsedilmesi vurgusu üzerinden durulmaktadır. Çocuklar böyle bir zaman ve dünyada oyun parkı olarak ancak acının üzüntünün parkında vakit geçirebilmektedirler.

10. Şiirde “cesur otobüs penceresi, bilinçsiz bir baş kayması” gibi anlam ilişkisi olmayan kelimelerle imgeler kurmuştur. Siz de okuduğunuz şiirdeki bu tarz kullanımları bulunuz. Çağrışımlarını yorumlayınız.

  • Cevap: “Müslüman yürekler bilirim daha / Kızdı mı cehennem kesilir sevdi mi cennet” – “Kelimeler ki tank gibi geçer adamın yüreğinden” – “Yüreği susuzluktan bunalan içinden mahpushane çeşmeleri akan”

11. Şairin dünya görüşü ile şiiri arasında nasıl bir ilişki söz konusudur? Şiirden örneklerle açıklayınız.

  • Cevap: Modern kente ve kentleşmeye tepkiyi şiirlerinde kalıcı ve ısrarlı bir tema olarak işleyen şairlerden birisi de Erdem Bayazıt’tır. Onun şiirlerinde modern hayatı sorgulama şehir üzerinden yapılır. Okuduğumuz şiirde de dönemin kent hayatından kesitlere yer verilmiştir. Modern yaşam tarzına karşı isyanını şiirleri dile getirilmiştir. Onun şiir sanatının şekillenmesinde “Mavera” dergisi etkili olmuştur.

12. Dinlediğiniz “Telgrafın Tellerine” adlı türküyle okuduğunuz şiir arasında nasıl bir anlamsal ilişki vardır? Yorumlayınız.

  • Cevap: İki metinde de Anadolu ve yollar, uzaklıklar, hasretlikler ağır basmaktadır. İki metinde insanın yaşamını sorgulamasını konu edinir.

13. “Yedi Güzel Adam” arasında yer alan şairlerin şiirleri ile okuduğunuz şiiri anlayışları bakımından karşılaştırınız.

  • Cevap: Türk edebiyatına damga vuran Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören ve Ali Kutlay’ın şiirleri bu şiirler örtüşmektedir. Çünkü bu şairlerde yer alan insanın evrendeki yalnızlığı teması bu şiirde de işlenmektedir.
.
.12.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-ordinat-yayinlari-sayfa-

12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk