sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 254 ANKA YAYINLARI

          12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ.

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

Destek olmak için lütfen--LİNK--paylaşınız.. 

 ..12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 254


.

.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 254 Cevapları Anka Yayınevi

10. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir yazım yanlışı yoktur?
A) Ben yabancı dillerden epey şiir çevirdim Türkçe’ye.
B) Geçen yaz Şirince Köyü’nü ziyaret ettiğimizde aldım bu fincanları.
C) Aydın ile entellektüel aynı şey değildir.
D) Bu kanun, geçen hafta Resmî Gazete’de yayımlandı.
E) Reşat Nuri Güntekin, Cumhuriyet dönemi yazarıdır.

  • CevapD

11. Dar anlamda, ilk Bodrum romancısı; geniş anlamda, özgürlüğün mavi yurdu dediği denizin romancısı. Romanlarında deniz tutkusunu, yerli ya da yabancı teknelerde çalışan deniz emekçilerinin yaşamlarını, süngercilerin ekmek kavgalarını anlatır. Epey uzaklarda kalmış bir Bodrum’un artık nesli tükenmiş insanlarıdır bunlar. Gene de bu romanlar zevkle okunuyorsa, bunu çoğumuzda hâlâ yaşayan deniz tutkusuyla, insanoğlunun güzelliğine, insanoğlunun iyiliğine duyduğumuz özlemle açıklamak gerekir.
Bu paragrafta aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?
A) Yazarın romanlarında mekân olarak Bodrum’u seçtiği
B) Denizi bir yaşam biçimi olarak seçen insanları anlattığı
C) Romanlarının hâlâ çok kişi tarafından okunduğu
D) Denizi özgürlüğün simgesi olarak gördüğü
E) Romanlarında geçmişte kalmış değerleri anlattığı

  • CevapC

12. (I) Oğuz Atay, ilk romanı Tutunamayanlar’da çarpıcı konusu, değişik biçimi ve usta tekniğiyle ilgi çekmiş bir romancıydı; Türkiye’de alışılmış olan klasik roman tekniğinin dışındaki bir roman tekniğini belki de ilk uygulayan romancımızdı. (II) Tutunamayanlar’da küçük burjuva dünyamız, değerleri, ülküleri, özlemleri, davranış ve düşünce tarzlarıyla zekice alaya alınıyor. (III) Dış dünya ve kahramanların erdemleri, değerleri arasında böylece bir uçurum meydana geliyor. (IV) Ne var ki bu dünya var olan ve mümkün olan tek dünya gibi konuyor. (V) işte bu bağlam içinde oluşuyor Selim’in intiharla sonuçlanan dramı. Bu parçada düşünce akışının daha tutarlı olması için hangi iki cümlenin birbiriyle yer değiştirmesi gerekir?
A) I ve II
B) II ve III
C) III ve IV
D) III ve V
E) VI ve V

  • CevapC

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk