Kitap Cevapları, Yazılı Soruları, YKS Konu Anlatımları, TYT Türkçe Konu Anlatımı ve Denemeleri, AYT Edebiyat Konu Anlatımı ve Denemeleri

YAZILI SORULARI

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 83 ANKA YAY.

sponsorlu bağlantı ->

        12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 83

 ..


.


.


.

.Metni Anlama ve Çözümleme

1. Kerem Gibi şiirinin temasını belirleyiniz.

CEVAP İÇİN İNCELEMEMİZE TIKLAYINIZZZ.2. “Hava kurşun gibi ağır” “Hava toprak gibi gebe” dizeleriyle anlatılmak istenen nedir?

CEVAP İÇİN İNCELEMEMİZE TIKLAYINIZZZ.3. Şairin “Ben yanmasam / sen yanmasan / biz yanmasak, / nasıl çıkar / karan- / -lıklar / aydın- / -lığa…” dizelerinde fedakârlığın ve dayanışma içinde olmanın önemi nasıl ifade edilmiştir?4. Şiirde toplumcu şiirin görüşleri nasıl yansıtılmıştır? Açıklayınız.

CEVAP İÇİN İNCELEMEMİZE TIKLAYINIZZZ.


5. a) Kerem Gibi şiirinde ölçü ve kafiye kullanılmamasına rağmen güçlü bir ahenk vardır. Şair, ahengi hangi yollarla sağlamıştır? Belirleyiniz.

CEVAP

Ses tekrarları

Aliterasyon

Asonans

Mısra başı uyum

Kelime tekrarları ile
 


b) Şiirde dizelerin sıralanışı ile içerik arasında nasıl bir ilişki kurulabilir?

CEVAP


Hava kurşun gibi ağır.
Bağır
        bağır
                bağır
                        bağırıyorum.


 Hava kuşun gibi ağır!” dizesinde gökyüzünün gri bir renk alıp koyu bulutlarla kapalı olduğu durumlarda kullanılan bir ifadedir. Şair, buradan hareketle savunduğu görüşlerin her an bir yağmur gibi tüm insanlığı saracağı ve onlara hayat vereceği bağlantısını kurmuştur.c) Şiirde dizelerin merdiven şeklinde dizilişi, şiirin okunuşunu nasıl etkilemiştir?

CEVAP

Bir nutuk gibi kısa kısa kesik kesik okunmayı sağlamıştır.6. Şiirin adıyla Kerem ile Aslı hikâyesi arasındaki ilgiyi açıklayınız.

CEVAP İÇİN İNCELEMEMİZE TIKLAYINIZZZ.7. “Yüreklerin kulakları sağır” dizesinde yapılan edebî sanatı açıklayınız.

CEVAP

Yürek insana benzetilmiştir. Yani kulaklarının olduğu ifade edilmiştir. 

Teşhis = Kişileştirme vardır.DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

sponsorlu bağlantı ->

PAYLAŞ BİZE DE KATKIN OLSUN :)

Facebook Twitter Google+
1 Komentar untuk "12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 83 ANKA YAY."

Yav nie sadece soruları yazdınız cevaplar nerde bu soruların aynısı zaten kitapta da var

Back To Top -->