sponsorlu reklam Admatic -sponsor

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ, 1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ,
GÜNCEL, 1 MAYIS NEDEN TATİL, 1 MAYIS TATİL Mİ, 1 MAYIS TARİHÇESİ, 1 MAYIS SÖZLERİ, 1 MAYIS RESİMLERİ,

Bu yıl hangi güne denk geliyor? 1 Mayıs okullar/üniversiteler tatil mi? 1 Mayıs'ta ek ders ödenir mi?#1 Mayıs tatil mi #1 Mayıs hangi gün#1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günüİşçinin ve emekçinin bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs tarihi yaklaşıyor. Bu günde "1 Mayıs resmi tatil mi, hangi gün?" sorusu gündeme geldi. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, işçi ve emekçiler tarafından her yıl kutlanıyor.


Bu sene çarşamba gününe denk gelen 1 Mayıs İşçi Bayramı için hazırlıklar yapılıyor. Öğrenci, veliler ve kamu kurumlarında çalışanlar 1 Mayıs resmi tatil mi sorusunu merak ediyor. Peki, 1 Mayıs resmi tatil mi, hangi güne denk geliyor? 1 Mayıs Çarşamba günü okullar / üniversiteler tatil mi? 1 Mayıs'ta ek ders ödenir mi?1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ, OKUL VAR MI?


1 Mayıs resmi tatiller arasındadır. 1 Mayıs İşçi Bayramı, 2024 yılında çarşamba gününe denk geliyor. Bu nedenle 1 Mayıs Çarşamba günü resmi tatil olacak. Bu tarihte ise okullar kapalı olacak ve kamu çalışanlarına da tatil kabul edilecek.1 MAYIS EK DERS ÖDENİR Mİ?

1 Mayıs tarihinde denk gelen günlerde ek ders ücretinin ödenmesine devam edilecek.1 MAYIS'IN TARİHÇESİ1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir.

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü.

O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

1 Mayıs 1977'de İstanbul Taksim Meydanı'ndaki kutlamalar sırasında yapılan saldırıda 34 kişi öldü ve 136 kişi yaralandı.

Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı.

Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk