sponsorlu reklam Admatic -sponsor

Nevruz Bayramı Günün Anlam ve Önemi Konuşma Metni

Nevruz nedir Türkler için önemi, nevruz nedir, neden kutlanır, Nevruzun millî Kültürümüzdeki yeri ve önemi nedir, Nevruz'un millî kültürümüzdeki yerini ve önemini anlatan bir konuşma, Nevruz Bayramı konuşma Metni, Nevruz kelimesi ile ilgili bir araştırma, Nevruz Bayramı nasıl kutlanır, nevruz bayramı'nı kimler kutlar

Nevruz Bayramı Günün Anlam ve Önemi Konuşma Metni

Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.

Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır.

Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.

Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.

Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.

Orta Asya'da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.

Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır.

Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon'dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya'daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.


Nevruz bir milletin umududur. Evvela buradaki en büyük umudumuz, bu topraklarda kardeşçe ve huzurla yaşamaktır. Bu  nevruzla  bu topraklarda sevginin, saygının, iyiliğin, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin çok daha güzel örneklerini vereceğimiz yeni bir yıla başlamış oluruz.

 Nevruz’un hürmetine tüm dileklerimizin kabul göreceği hayırlı ve bereketli bir yıl olsun. Memleketimizin, milletimizin yolu ve bahtı açık olsun diyor, hepinizin Nevruz bayramını kutluyorum

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk