sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 181

 11.SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI CEM YAYINLARI 2023-2024, 11. SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI, 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI, KİTAP CEVAPLARI,


derskonum.com'un  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..


Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitap Cevapları CEM Yayınları 2023-2024  üzerine bir paylaşım yapacağız. 

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

 

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız

 

CEVAPLAR AŞAĞIDA

 

Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız


 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 


11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Cem Yayınları Sayfa 181

Metinde Geçen Bazı Kelime ve Kelime Grupları

balkımak: 1. Parlamak, parıldamak. 2. Şimşek çakmak. 3. Su halkalanmak, dalgalanmak.
çemrek: Kolları ve bacakları sıvanmış (kimse).
Iyıp kesmemek: Bir şeyi) bir türlü bitirmek bilmemek, uzun zaman yapmak, uzatmak.
köre:  Karınca yuvası.
turaç: Sülüngillerden, uzunluğu 34 cm olan soyu azalmış bir tür kuş.

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Yaşar Kemal’in yazdığı okuduğunuz “Ölmez Otu” romanı, üç serilik “Dağın Öte Yüzü” romanlarından üçün- cüsüdür. İlk iki kitap, “Ortadirek” ile “Yer Demir Gök Bakır” kitaplarıdır. Bu şekilde birbirinin devamı olarak yazılan romanlara “nehir (ırmak) roman” denir. Edebiyatımızda bunun başka başarılı örnekleri de vardır. Hüseyin Nihal Atsız’ın Bozkurtların Ölümü, Bozkurtlar Diriliyor; Tarık Buğra’nın Küçük Ağa, Küçük Ağa Ankara’da, Firavun İmanı; Kemal Tahir’in Esir Şehrin İnsanları, Esir Şehrin Mahpusu, Yol Ayrımı romanları gibi.

“Ölmez Otu” romanı, Yaşar Kemal’in birçok romanı gibi toplumcu gerçekçi anlayış ile kaleme alınmıştır. Romanda Çukurova’ya pamuk toplamaya giden mevsimlik işçilerin hayatları işlenmiştir. Yaşar Kemal, Çukurova’yı anlattığı diğer romanlarında olduğu gibi halk arasında yaşayan dili, atasözlerini, deyimleri, söyleyişleri bolca kullanmıştır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Okuduğunuz “Ölmez Otu” metninde, anlamı verilen kelimelerin dışında bilmediklerinizi metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

  • Cevap:

ırgat

tahminim: tarlada yevmiyeci olarak çalışan kişi

sözlük anlamı: tarım ya da yapı işçisi.

mapushane

tahminim: suç işleyenlerin cezalarını çektikleri yer

sözlük anlamı: hapis cezasına çarptırılan kimselerin cezaları süresince kapatıldıkları yer.

2. Metnin tema ve konusunu belirleyerek noktalı alanlara yazınız.

  • Cevap:

Tema: Hayat mücadelesi anlatılmaktadır.
Konu: “Ölmez Otu” romanı, Yaşar Kemal’in birçok romanı gibi toplumcu gerçekçi anlayış ile kaleme alınmıştır. Romanda Çukurova’ya pamuk toplamaya giden mevsimlik işçilerin hayatları işlenmiştir

3. Metindeki temel çatışmayı ve bu çatışma etrafında yer alan diğer çatışmaları belirleyiniz.

  • Cevap: Roman Muhtar Sefer, Memidik, Taşbaşoğlu ve Uzunca Ali’nin maceralarına dayanıyor. Memidik, kendisini döven muhtarı öldürür ve cezaevine girer. Taşbaşoğlu nehirde boğulur. Uzunca Ali köye döndüğünde annesi Meryemce’yi ölü bulur.

4. Metnin olay örgüsünü belirleyiniz.

  • Cevap: Dağın Öte Yüzü’nün üçüncü ve son kitabı Ölmez Otu, mutlu olmak isteyen üç karakter üzerinden ilerliyor. Bu karakterler Uzunca Ali, Sefer ve Memidik’tir. Yalak Köylülerden bu üç karakter, ağaların pamuğunu toplamak için Çukurova’ya inerler. Köy muhtarı Sefer, Memidik’i döver, ve bu olaydan sonra Memidik, Sefer’i öldürmeye karar verir. Daha önce Sefer’in birini öldürdüğünü sanıyordu ama sabah Sefer’i önünde görünce çıldırıyor. Memidik öldürdüğü kişiyi bir kuyuya atar ancak kartallar kuyu başında dolaşmaya başlayınca cesedi yakmayı düşünür ama başaramaz, bedeni pişmanlıkla gömer. Aslında o kadar pişmanlık duyuyor ki şehre gitmeyi ve teslim olmayı bile düşünüyor ama yapmıyor. Daha sonra şiddetli bir yağmurun ardından vücut kaybolur ve Memidik rahatlar.

5. Metindeki kahramanların özelliklerini belirleyiniz.

  • CevapUzunca Ali: Romanın ana karakteridir. Olayların tümü Ali’nin kaderi üzerinden geçiyor. Meryemce: Uzun Ali’nin annesidir. Sefer: Köyün muhtarıdır. Roman sonunda Memidik tarafından öldürülür. Memidik: Muhtar Sefer’i öldürme fikrine kafayı takmış duruma gelmesi ile beraber, sonunda Sefer’i öldürür ve hapse girer.

6. Metindeki zaman ve mekânın özellik ve işlevlerini açıklayınız.

  • Cevap: Metindeki en önemli mekan kahramanların yaşadıkları köydür. İkinci en önemli mekan ise Mahpushanedir. Zamana baktığımızda hem şimdiki zaman hem de geçmiş zaman vardır. Ayrıca özellikle hasat zamanları ya da kuşluk vakitlerinde olayların gerçekleşme durumlarının fazla olduğunu görürüz.

7. a) Aşağıda, okuduğunuz metinden iki parça verilmiştir. Bu parçalarda hangi anlatım biçimlerinin kullanıldığını nedenleriyle açıklayınız.

Bugün ırgatlar pamuk toplamadılar. Kadınlar akşamki ölü şöleni için yemekler pişirdiler. Tarhanalar, domatesli bulgur pilavları… Kadınlar bir bostandan bamyalar, patlıcanlar toplamışlardı. Memidik de iki turaç, üç üveyik vurmuştu.
Bütün yemekleri ikindiüstü Taşbaşın karısının alaçığına taşıdılar. Gün aşağı sarkarken sofralar kuruldu, kadınlar ayrı, erkekler ayrı, sofralara bağdaş kurup oturdular.”
“Kasabanın iri çakıltaşlarından örülmüş sokaklarında, kaldırımlarında kocaman, nasırlı, yarılmış çıplak ayaklar. Üstlerinden sular süzülerek dükkandan dükkana giriyorlar çıkıyorlar, alışveriş ediyorlardı. Kadınların, erkeklerin bacakları dizlerine kadar çemrekti.”

  • CevapBetimleme çünkü ayrıntılı bir tasvir yapılmaktadır:  “Kasabanın iri çakıltaşlarından örülmüş sokaklarında, kaldırımlarında kocaman, nasırlı, yarılmış çıplak ayaklar. Üstlerinden sular süzülerek dükkandan dükkana giriyorlar çıkıyorlar, alışveriş ediyorlardı. Kadınların, erkeklerin bacakları dizlerine kadar çemrekti”

Öyküleme: Olaylar öykü anlatır gibi verilmektedir: “Bugün ırgatlar pamuk toplamadılar. Kadınlar akşamki ölü şöleni için yemekler pişirdiler. Tarhanalar, domatesli bulgur pilavları… Kadınlar bir bostandan bamyalar, patlıcanlar toplamışlardı.”

b) Metinde başvurulan anlatım teknikleri ve işlevlerini belirleyiniz.

  • Cevap: Metinde özellikle örnekleme ve karşılaştırma tekniğinden faydalanılmaktadır. Çünkü olaylar ve kişilerin karşılaştırılması sıklıkla yapılmaktadır.

11. Sınıf Cem Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 181


.

.11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-cem-yayinlari-

.KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları

KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk