sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 85

 11.SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI CEM YAYINLARI 2023-2024, 11. SINIF EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI, 11.SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KİTAP CEVAPLARI, KİTAP CEVAPLARI,


derskonum.com'un  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..


Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Kitap Cevapları CEM Yayınları 2023-2024  üzerine bir paylaşım yapacağız. 

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

 

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız

 

CEVAPLAR AŞAĞIDA

 

Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız


 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları Sayfa 
.

.11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-cem-yayinlari-

.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Cem Yayınları Sayfa 85

8. Şiirdeki söyleyici ile hitap edilen kişi arasındaki ilişkiyi belirleyiniz.

  • Cevap: Ahmet Haşim şiirde söyleyiş güzelliğine ve doğanın kendisinde yarattığı izlenimlere önem veren bir şairdir. Bu şiirinde de hem yalnızlığını, hem de umutla beklediği yaşamayı düşündüğü hayali beldesini bizlere sembolizmin renk oyunları ve hüzün dolu ifadeleriyle anlatma yoluna gitmiştir.

9. Şiirde hangi edebî akımın etkisi vardır? Şiirden vereceğiniz örneklerle açıklayınız.

  • Cevap: Ahmet Haşim gerek bireysel olarak gerekse de Fecr-i Ati topluluğundaki şiir anlayışıyla şiirimizde içerikten çok söyleyişe değer vermesiyle öne çıkan şairimizdir. Bunun yanında hem Fransız Sembolistlerden etkilenerek renkleri kullanması hem de kelimelerle tablo yapar gibi şiir yazması da onu diğer şairlerden farklı bir yere taşıyan özellikleridir. Bu şiirde de bu özelliklerini görmek mümkündür.

10. Okuduğunuz şiir ve Ahmet Haşim hakkında verilen bilgilerden hareketle şiir ile şair arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

  • Cevap: Şiirde söyleyişe çok önem veren Ahmet Haşim, bu şiirinde de konuda çok kelimelerin ahengine değer verir. Günümüze göre süslü ve sanatlı diyebileceğimiz bir dil çıkar karşımıza. Bunun yanında yabancı kelimelerin çokluğu bugün sözlük olmadan şiiri anlamamızı zorlaştırmaktadır.

Okuduğunuz “O Belde” ve “Elhân-ı Şitâ” şiirlerini şekil özellikleri, içerik, dil ve anlatım açısından karşılaştırınız. Ulaştığınız sonuçları aşağıdaki tabloya yazınız.

  • Şekil Özellikleri: Serbest müstezat , bentlerle yazılmış bir şiirdir.
  • İçerik: Yalnızlık ve ölüm temaları işlenmektedir.
  • Dil ve Anlatım: Dil sembolizmin etkisiyle kapalıdır. Bilinmeyen kelimeler çoktur.


KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Cem Yayınları

KİTABIN TÜM CEVAPLARI İÇİN TIKLAAAAAAA


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk