sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYAT DERSİ 1. DÖNEM 1. YAZILI 2023-2024

YAZILILAR,11.SINIF EDEBİYAT YAZILILARI,11. Sınıf Edebiyat 1. Dönem 1. Yazılı Soruları, YAZILI SORULARI,EDEBİYAT YAZILILARI,11.SINIF EDEBİYAT 1.DÖNEM 1.YAZILI,derskonum.com'un  değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  11. SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 1. DÖNEM 1. YAZILI SORULARI VE CEVAPLARI üzerine bir paylaşım yapacağız. 


İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız

2023-2024 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI ……………………………..

11. SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYAT DERSİ I. DÖNEM I. YAZILI SINAVI SORULARI

 

ADI SOYADI:                    

SINIF:

NO:

NOTU:

 

SON KUŞLAR

Seneler var ki kuşlar gelmiyor. Daha doğrusu ben göremiyorum. Güzün güzel günlerini pencereden görür görmez, Konstantin Efendi’nin bulunabileceği sırtları hesaplayarak yollara çıkıyorum. Bir kuş cıvıltısı duysam kanım donuyor, yüreğim atmıyor. Halbuki sonbahar kocayemişleri, beyaz esmer bulutları, yakmayan güneşi, durgun maviliği, bol yeşili ile kuşlarla beraber olunca, insana, sulh, şiir, şair, edebiyat, resim, musiki, mesut insanlarla dolu anlaşmış, sevişmiş, açsız, hırssız bir dünya düşündürüyor. Her memlekette kıra çıkan her insan, kuş sesleriyle böyle düşünecektir. Konstantin Efendi mâni oluyor. Zaten kuşlar da pek gelmiyor artık. Belki birkaç seneye kadar nesilleri de tükenecek. Her memlekette kaç tane Konsantin Efendi var kim bilir? Kuşlardan sonra şimdi de milletin yeşilliğine musallat oldular. Geçen gün yol kenarındaki yeşilliklere basmaya kıyamayarak yola çıkmıştım. Konstantin Efendi’nin günlerinden bir gündü. Gökte hiç kuş gözükmüyordu. Evden çıkarken isketemin kafesine bir incir yapıştırdım. İsketem tek gözünü verip bana dostlukla bakmış, incir çekirdeğini kırmaya çalışıyordu.

S1. Aşağıdaki soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız. (5+5+5+5)

a-Metinde hangi bakış açısı kullanılmıştır.

 

b- Bu metinde hangi hikaye türünün örneklendirildiğini yazınız.

 

c-Metinden hareketle kahramanın kişilik özelliklerini yazınız.

 

d- Yukarıdaki metnin temasını yazınız.

 

S2- Aşağıda açıklaması verilen sanat akımının adını yazınız. (10)

Bu akım Fransa’da klasisizme tepki olarak doğmuştur. Bu akıma göre kişileri inanca götüren akıldan çok duygulardır. Duygu, coşkunluk ve hayal önemlidir. Akıl ve mantık bu coşkunluk içinde erir. Konularını tarih, milli kültür ve çağdaş edebiyattan alır. İyi ve kötünün, ak ve karanın çatışması, yazarın açık bir şekilde taraf tutması bu akımın etkisi altında kalmış sanatçıların en belirgin özellikleridir.

……………………………………………………..

 

 

S3. Aşağıdaki cümlelerin öğelerini bulup altlarındaki boşluklara sırasıyla yazınız. (5+5)

Dünya aydınlık sabahlarını yitiriyor usul usul.
(....................................................................................... )

İnsanın içini karartan bulutların seferi var göğün maviliğinde.
(.......................................................................................)

 

S4. 1923-1940 arası cumhuriyet dönemi hikayesi hakkında bilgiler veriniz ( 5 madde- 5 temzilci). ( 5+5 )

 

 

S5. Toplumcu-gerçekçi hikâyenin beş özelliğini yazarak temsilcilerinden beşini belirtiniz. ( 5+5 )

 

 

 

S6.Aşağıdaki metinde parantezle boş bırakılan yerlere uygun noktalama işaretlerini getiriniz.                              (2+2+2+2+2)

Yaşadığımız kimi olayları unutmak yitirmek midir (  ) kazanmak mıdır (  ) İnsan unutur (  ) kimi zaman acılarını (  ) kimi zaman da mutluluklarını (   )

 

S7. Aşağıdaki parçada tanıtılan sanatçının kim olduğunu noktalı yere yazınız. (10)

Türkçe hikâyeden söz edildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisidir. Öykülerinde kadın sorunu, Kurtuluş Savaşı öncesi yaşanan çaresizlik, Batı özentisi, sömürü düzeni, ağanın işçiyi, belediye memurunun esnafı sömürmesi, düzenin adamı olan insanları, çok evlilik sorununu işler. Türk edebiyatında durum öykücülüğünün (Çehov tarzı) en önemli temsilcilerindendir. Öyle ki, edebiyat çevresince Yerli Çehov olarak adlandırılmıştır Öykülerinde derin insan sevgisini işlemiştir. Dili sade, temiz ve pürüzsüzdür. En çok bilinen eseri 1934 yılında yayımlanan Ayaşlı ile Kiracıları adlı romanıdır. Ocak 2023 tarihi itibarıyla yazarın eserleri üzerindeki telif hakkı koruması kalkmış ve yazar kamunun olmuştur.

……………………………………………………..

 

 

S8. Aşağıda verilen cümlelerde ses olayının yazımından kaynaklanan yazım yanlışlarını tespit ediniz. (5+5 )

      Nüfusu gittikce artan, yirmi beş otuz yıl sonra ikinci bin yılın başında yüz milyonluk modern bir

devlet hâline gelecek olan Türkiye’nin tarihî rolü elbetde bugünkünden farklı olacaktır.

 


DİĞER TÜM ÖRNEKLER İÇİN TIKLAAA

11. SINIF TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 1. DÖNEM 1. YAZILI

DİĞER TÜM ÖRNEKLER İÇİN TIKLAAA

2 Yorumlar

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk