sponsorlu reklam Admatic -sponsor

Barış Manço 2023 Şarkısı, Sözleri


Barış Manço 2023 Şarkısı, Barış Manço 2023 Sözleri, Barış Manço, Barış Manço Kayaların Oğlu Şarkısı, Şiiri, GÜNCEL, GÜNCEL HAYAT, Güncel Hayat, derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için Barış Manço 2023 Şarkısı, Sözleri üzerine bir paylaşım yazacağız. 


Siz  de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konumderskonum

destek olmak için lütfen link paylaşınız


Barış Manço 2023 Şarkısı, Sözleri

Barış Manço’nun Kurtalan Ekspresi ile beraber çıkardığı ‘2023’ isimli plak, seçimler yaklaşırken bir kez daha gündeme geldi.
2023 kavramını yıllar önce gündeme getiren Barış Manço’nun bu albümde yer alan ‘Kayaların Oğlu’ parçası da Cumhuriyet’in yüzüncü yılı ile ilgili pek çok sırrı barındırıyor.

Barış Manço1974-1975 yılları arasında bir yıllık yoğun bir çalışma sonrası Kurtalan Ekspresi ile beraber ilk plağını ‘2023’ ismi ile çıkarır. Manço, bu plakta 2023 isimli enstrümantal bir eser olan ‘Kayaların Oğlu’ isimli bir şiirini seslendiriyor. Bu eser, sonraki yıllarda Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023 yılında Türkiye’nin diğer Türk devletleri ile beraber bir medeniyet kuracağı şeklinde yorumlanıyor. Albümde, Kol Bastı, Uzun İnce Bir Yoldayım, Acıh’da Bağa Vir, Yol Verin Ağalar Beyler, Yine Yol Göründü ve Tavuklara Kışşt De! gibi türküler bulunuyor. 5 parçadan oluşan Baykoca Destanı da albümün bir başka epik eseri. Ayrıca bu albümün ardından İkinci ve Üçüncü Yolculuk olarak adlandırılan, enstrümantal parçalardan oluşan 2024 ve 2025 albümleri geldi.

Barış Manço’nun ‘2023’ albümünün kadrosunda şu isimler yer alıyor: “Barış Manço: Korg 700s Synthesizer, Solina String Synthesizer, Watkins Fazer, 18 telli gitar, elektronik davul. Ohannes Kemer: Gitar, Leslie gitar, yaylı tambur, saz. Nurhan Özcan: Gitar, Osman Baysu: Bağlama, cura, kaşık, klaves. Mithat Danışan: Fender bas, stereo bas. Oktay Aldoğan: Flüt, soprano sax, tenor sax, klarnet. Celal Güven, Nur Moray, Caner Bora: Davul, tumba, korg, darbuka, tef.”

Yıllar içerisinde ‘Kayaların Oğlu’ şiirinde yer alan sözler, yazar ve eleştirmenler tarafından çeşitli şekillerde yorumlanır. Gizli şifreler barındırdığı söylenir. Bunların en dikkat çekeni Türk Milletinin 2023 yılında uykusundan uyanıp şiirde çınarlar olarak nitelendirilen Türk Devletleri ile birleşip tekrar süper güç olacağıdır. Barış Manço’nun Türk Milletine vasiyeti olarak da yorumlanan şiirde, ‘kaya parçaları’ olarak etnik kökenlerin kastedildiği iddia edilirken Bu taşı toprağı bir arada tutacaksın’ dizesi ile birlik beraberliğin 2023’te ki önemine işaret ediliyor.

‘Kayaların Oğlu’ şiirinin sözleri şöyle:

“1923’ün ılık bir ekim sabahında,
Kayaların toprağa dikine saplandığı yerde doğdum,
Toprak anayla kaya babanın oğluyum ben,
Toprak anam sevgi dolu, bereket dolu,
Toprak anam sessiz, ama toprak anam dopdolu…
Toprak anam toprak anam Anadolu,
Babamsa sağı solu belli olmaz,
Bir gürledi mi yer yerinden oynar,
Göğsünde çatırdamalar olurmuş,
Onun için derdi, onun için sayısız irili ufaklı,
Kaya parçaları vardır bu topraklarda,
Ve sen benim oğlum
Ve sen kayaların oğlu,
Bu taşı toprağı bir arada tutacaksın,
Kolay değil kayaların oğlu olmak,
Kuzeyden esen rüzg’ra,
Güneyden gelen kavurucu sıcağa,
Karşı koruyacaksın onları,
Kolay değil, kolay değil,
Kayaların oğlu olmak,
2023’ün ılık bir ekim sabahında,
Bacaklarımda hafif bir uyuşma ile uyandım,
Ve sanki yüz yıllık ulu bir çınar gibi,
Kök salmaya başladım o sabah,
Ve ilk kez sağımda solumda asırlardır,
Durmakta olan diğer çınarları fark ettim,
Doğudan hafif bir seher yeli yükseldi,
Ve asırlık çınarlar beni de aralarına aldılar,
Ve 2023’ün ılık bir ekim sabahında,
Yeni bir kayaların oğlunun doğuşunu,
Beraberce seyre koyulduk…”

Barış Manço 2023 Şarkısı, Barış Manço 2023 Sözleri, Barış Manço, Barış Manço Kayaların Oğlu Şarkısı, Şiiri,
baris-manco-2023-sarkisi-sozleri-siiri

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk