sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 240

 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2022 2023,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023,KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022-2023, 12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız. 


CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


.
.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 240

Bir konu, cinsine göre bir adamı bilgili, zengin bellekli gösterebilir. En kişisel, en değerli tarafını, ruhunun asıl gücünü ve güzelliğini anlayabilmek için kendinden olanla olmayanı ayırt etmek, kendinden olmayan şeyleri de nasıl seçtiğine, düzenlediğine, nasıl bir şekil ve dil kullandığına bakmak gerek. Başka türlü olur mu? Ya söylediğini başka yerden almış ve daha kötü bir şekle sokmuşsa? Çoğu kez böyle oluyor. Kitaplarla alışverişim azsa yeni bir şairde gördüğüm güzel bir buluşu övmeye cesaret edemem, önce bilen birinin bana o parçanın şairin kendi malı olup olmadığını söylemesi gerek.

“O zamana kadar dilimi tutarım, neme gerek.
Yılların elimizden çekip aldığı yaşama zevklerini dişimiz tırnağımızla savunmalıyız.
Derler ki uzun süren hayat, hayatların en iyisi değildir, uzun sürmeyen ölümse ölümlerin en iyisidir.
Ah bir dost! Eskiler dostluğun sudan ve ateşten daha zorunlu ve daha tatlı olduğunu söylerler, ne doğru.”
Montaigne, Denemeler çev.: Sabahattin Eyüboğlu
(Metnin orijinaline uyulmuştur.)

Metin ve Tür ile İlgili Açıklamalar

Herhangi bir konu üzerinde, yazarın kesin yargılara varmadan şahsi görüş ve düşüncelerini samimi bir üslupla serbestçe kaleme aldığı yazılara deneme denir.

Deneme, Türk edebiyatına Batı edebiyatından geçmiştir. Deneme bir konuyu tartışan, tanıtan, o konu hakkında belli bir bakış açısıyla insanları ikna etmeye çalışan bir türdür. Yazar, bu türde herhangi bir konuyu tartışmaya açar veya okuyucuya belli bir bakış açısı kazandırmaya çalışır.
Bu türün ilk temsilcisi Batı edebiyatında 16. yy. sanatçısı olan Fransız yazar Montaigne ( Mon- teyn )’dir. Onu İngiliz yazar Bacon ( Beykın ) ile Fransız yazar Alain ( Aleyn ) takip eder.

Montaigne’in tek eseri olan “Denemeler”in yazılışı yirmi yıl sürmüştür. Bu eserde, birey ve toplumla ilgili her şey (din, kanun, siyaset, âdet, eğitim, felsefe, edebiyat, dil, insanların karakterleri, huyları, tutkuları vb.) ele alınmıştır. Yazar, Orta Çağ’a ait düşünce ve inanç kalıplarının dışına çıkmış, her konu üzerinde yeni baştan düşünmüş; doğaya, hayata, akla uymayan alışkanlıkları ve boş inançları yıkmaya çalışmıştır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Okuduğunuz denemenin konusu ve ana fikri nedir? Belirleyiniz.

  • Cevap:

2. Montaigne bir insanın değerini anlamak için hangi soruları sorduğunu söylüyor, karşı tarafın sunduğu bahanelere karşı neler soruyor? Metinden hareketle belirtiniz.

  • Cevap:

3. Metnin başlığı, içeriğini kapsamakta mıdır? Bu metni siz yazsaydınız nasıl bir başlık kullanırdınız? Açıklayınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Ordinat Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 240 

.
.12.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-ordinat-yayinlari-sayfa-
12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk