sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 236

 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2022 2023,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023,KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022-2023, 12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız. 


CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


.
.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 236

2. …“Yalnızlar” romanının bir bölümünden oyunlaştırılan “Akümülatorlü Radyo”da, bir çiftliğin sahibi olan Nigâr Hanım, oğlu Murat’ı müzik eğitimi için büyük kente gönderir. Aradan altı yıl geçer. Murat okulu bitiremez, çiftliğe döner. Nigâr Hanım, çok beğendiği Şükriye ile oğlunu evlendirmek istemektedir. Şükriye’nin babası Hüseyin de bunu uygun görmekte; yalnız Doktor, sonuçtan umutlu olmadığı için karşı çıkmaktadır. Doktorun karamsarlığı, Murat’ın başarıya ulaşma konusunda duyduğu özlem, konuşmalar arasında yer alır. Bu metinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

A) Peyami Safa’nın
B) Tarık Buğra’nın
C) Ahmet Hamdi Tanpınar’ın
D) Haldun Taner’in
E) Güngör Dilmen’in

CevapB

3. Aşağıdakilerden hangisi 1950 sonrası Türk tiyatrosu için söylenemez?

A) 1950-1960 yılları arasında oyun yazarlarının sayısında büyük bir artış, işlenen konularda ise çeşitlenme görülmüştür.
B) Haldun Taner, Orhan Asena, Refik Erduran ve Turgut Özakman gibi yazarlar oyunlarının çoğunda kişideki ruhsal baskıları, tedirginlikleri, iç çatışma ve bunalımları toplumsal koşullara bağlarlar.
C) Refik Erduran’ın bireyden çevreye ve topluma doğru genişleyen oyunları arasında en tanınanı Cengiz Han’ın Bisikleti’dir.
D) Orhan Asena; Hürrem Sultan, Tohum ve Toprak, Atçalı Kel Mehmet, Şeyh Bedrettin gibi oyunlarını tarihsel olaylardan ve kişilerden yararlanarak yazmıştır.
E) Haldun Taner, Reşat Nuri Güntekin’in Değirmen adlı romanını Sarıpınar 1914 adıyla oyunlaş- tırmıştır.

  • CevapE

4. Tiyatro sanatı diğer edebiyat dallarından insan ilişkilerini seyircilere canlı olarak gösterebilmesi açısından daha önemlidir. Tiyatro her zaman toplumsal ilişkilerin içinde yer alır. Bundan dolayı tiyatronun amacı da aracı da insandır, insan ise toplumsal bir canlıdır. Gelgelelim bazıları, tiyatronun bir sahne sanatı olduğu ve edebiyatın bir kolu olmadığı konusunda hemfikirdirler. Bunun sebebi, tiyatronun bir yazılı metin olmasının yanı sıra sahne dekoru, ışıklandırma ve oyuncular gibi yardımcı ögelerden oluşmasıdır. Bu metinle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A) Karşılaştırma yapılmıştır.
B) Tanımlamaya başvurulmuştur.
C) Neden-sonuç ilişkisi kurulmuştur.
D) Türün ayırt edici özellikleri verilmiştir.
E) Alıntıya yer verilmiştir.

  • CevapE

12. Sınıf Ordinat Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 236

.
.12.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-ordinat-yayinlari-sayfa-
12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk