sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 232

 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2022 2023,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023,KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022-2023, 12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız. 


CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


.
.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 232

5. ETKİNLİK

Okuduğunuz “Keşanlı Ali Destanı” adlı oyunu grup çalışması ile radyo tiyatrosuna dönüştürünüz.

Sözlü İletişim

a. Sözlü İletişim Tür ve Tekniklerini Tanıma

Radyo tiyatrosu, kaynağını edebiyattan alan kendine özgü kuralları olan bir türdür. Bu sanatsal tür televizyonun henüz yaygınlaşmadığı bir dönemde ortaya çıkmıştır. Sahneleme imkânının olmadığı bu türde efekt ve ses tonu oldukça önemlidir. Başlangıçta böyle bir amacı olmadığı hâlde radyo tiyatrosu, sesli kitaplar gibi görme engelli kişiler için sanatsal alternatif olmuştur.

b. Uygulama

• Aşağıdaki tiyatro ve radyo tiyatrosu örneklerini inceleyiniz.

• Tiyatro

NENE —Ne zaman sona erecek bu kan yağmuru hey oğul?
KARA HASAN —Toprak doyunca.
NENE —Cana doymayan toprak kana doyar mı? (Oğul, içeri girer.)

• Radyo Oyunu

MÜZİK —Kararlılığı yansıtan gergin bir müzik girer, 5 saniye sürer. Fona geçer. (…)
NENE —Ne zaman sona erecek bu kan yağmuru hey oğul?
KARA HASAN —Toprak doyunca.
NENE —Cana doymayan toprak kana doyar mı?
EFEKT —(Ayak Sesleri)

Turgut Özakman, Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği

• Görsel anlatım araçları kullanılmadığı için bazı ayrıntılar söze dönüştürülür, bazıları atlanır. Müzik ve efekt yazıldığı noktada başlar. Devam edip etmeyeceği net olmayan efektlerin (sert kapı sesi gibi olmayanların) nerede bitecekleri açıklanır. Gerektikçe “Müzikyavaşça girer.”, “Ağır ağır söner.” gibi açıklamalar eklenir. Oyuncuların çıkarttıkları doğal sesler (ıslık, gülme vs.) efekt değildir. Müzik en az 5, en çok 15 saniye olmalıdır.

• Duygulu, düşündürücü sahnelerden sonra geçiş müziği uzun tutulur. Dinleyiciye kişiler, çevre ve bazı ayrıntılar hakkında kısa bilgi ve ipuçları vermelidir (“ Aa, ne güzel yer, ufka kadar yeşillik”, “Ne oldu, hâlâ sabahlıkla dolaşıyorsun?”) Bunları tiyatroda, sinemada söylemenin gereği yoktur. Satır sonlarında sözcükler bölünmez, aşağı satıra geçilir. Sayfa sonlarında cümle bölünmez. Bütünüyle öbür sayfaya alınır (Çünkü radyo oyunları ezberlenmez, okunarak kaydedilir. Ayrıca suflörün yardım etmesi için de böyle olması daha iyidir.).

 Yukarıdaki örnekten hareketle yazdığınız radyo tiyatrosunu bilişim teknolojilerini kullanarak seslendiriniz. Bu seslendirmeyi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • CevapSınıf içi yapılması gereken bir etkinlik.

12. Sınıf Ordinat Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 232

.
.12.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-ordinat-yayinlari-sayfa-
12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk