sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 126

 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları 2022 2023,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023,KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022-2023, 12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları, KİTAP CEVAPLARI, EDEBİYAT KİTAP CEVAPLARI,12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 12.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ordinat Yayınları Ders Kitabı Cevapları  üzerine bir paylaşım yazacağız. 


CEVAPLAR AŞAĞIDA


Sizde eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

destek olmak için lütfen  LİNK paylaşınız


12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları Sayfa 


Toplumcu gerçekçilik; Rus şair Mayakovski’nin etkisiyle ortaya çıkan sanat akımıdır. Toplumcu gerçekçi edebiyat, programa dayalı ve tezli bir edebiyattır. Halkçılık, köycülük kavramları ile hümanist düşünce etrafında şekillenmiştir, “insan, toplum ve üretim ilişkileri” sık görülen temalardır. “Toplum için sanat” anlayışı savunulmuştur. Sanatçı, toplumun ruh mühendisi olarak görülmüştür. Toplumu eğiterek dönüştürme misyonu üstlenilmiştir.

İsmet Özel, Türk şiirinde 1960’lı yılların başlarında, ikinci Yeni olarak adlandırılan nesilden hemen sonra şiir yayımlamaya başlayarak çok kısa sürede dikkatleri üzerine çekmiştir. ikinci Yeni’nin Türk şiirine getirdiği yeniliklerden özellikle mısra yapısı ve imge tekniğinden yararlanmış fakat kendi özgün tarzını oluşturmayı başarmıştır.

İsmet Özel, ilk kitabı “Geceleyin Bir Koşu”yu 1966 yılında, büyük yankılar uyandıran ikinci kitabı “Evet, isyan”ı ise 1969 yılında yayımlamıştır. 1970’te Ataol Behramoğlu ile birlikte “Halkın Dostları” dergisini çıkarmıştır.

İsmet Özel şiirinin en önemli özelliği, sorumluluk duygusu yüklü bir şiir oluşudur. O, şairlerin halka karşı sorumlu olduğu ve halkın sorumluluğunu üstlenebilecek bir yetkinliğe ulaşmaları gerektiği kanaatindedir.

“Mataramda Tuzlu Su” şiirinde şairin çıkmaya “hüküm giydiği” “uzun yol”, yaşanmışlıklardan dolayı aslında mecbur olunan bir “yolculuktur.” Şair kendince aydınlanma yolunda önemli kazanımlar elde ederek hayatında köklü değişikliklerin başlangıcındadır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Şiirin teması nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: “Mataramda Tuzlu Su” şiirinde şairin çıkmaya “hüküm giydiği” “uzun yol”, yaşanmışlıklardan dolayı aslında mecbur olunan bir “yolculuktur.” Şair kendince aydınlanma yolunda önemli kazanımlar elde ederek hayatında köklü değişikliklerin başlangıcındadır

2. Şiirdeki “West Indies, Kızıl Elma, İtaki, Maçin” gerçek bir coğrafya mıdır? Açıklayınız.

  • Cevap: Hayır değildir. Hayali mitolojik efsanevi yerleri temsil ederler. Her toplumun benzer hayali simgesel mekanları vardır

3. Şiirdeki uzak ülke nasıl bir yerdir? Açıklayınız.

  • Cevap: Hayali bir ülkenin insanın umudunda yeşerttiği güzellikleri ile dolu bir ülkedir. O ülke uzak da olsa yolları zorlu da olsa varıldığında insan yaşam enerjisi ve amacı katacak bir ülkedir.

4. Şiirde kullanılan noktalama işaretleri ve bölümlerin oluşması arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

  • Cevap: Şiirde en çok soru işareti kullanılmıştır. Çünkü şair okurun pasif değil aktif bir okuma yapmasını dilemektedir.

5. Aşağıdaki sözcük gruplarını açıklayınız.

  • Cevap:

beyazların yöresi: Avrupa olabilir. Ya da kendini çok medeni gören toplumlara bir eleştiri amacıyla bu kullanım tercih edilmektedir.
suya tuz eklemek: Tuz, yaşamın denge unsurudur. Su da aynı şekilde hayati önem taşır. Yaşama yaşam katma anlamı çıkarılabilir.
utançtan yapılma mücevher: İnsanın vicdanından sızan utanma duygusu tıpkı bir kolye gibi boynunda taşıdığı bir şey gibi okura sunulmaktadır

6. Şiirde ahenk nasıl sağlanmıştır? Açıklayınız.

  • Cevap: Şiirde ahenk şiir içi ses tekrarları ile dize tekrarları ile sağlanmıştır. Örneğin “gibi, bir ve biriyim” kelimelerinin şiir içinde tekrar edilerek kullanıldığını görürüz.

7. Şiirdeki “Uzun yola çıkmaya hüküm giydim.” dizesini açıklayınız. Bu dizenin şiirdeki işlevini tartışınız.

  • Cevap: İnsan yolculukların toplamıdır. İnsan evden çıkar gelişir büyür ve sonunda yeniden eve döner. Kimisi için bu yolculuk kısadır kimisi içinse uzun sürer. Şair kendi yolculuğunu uzun bir mahkumluğa benzetmektedir. Bu dize aslında şiirin ne üstüne yazıldığını özetler bize.

12. Sınıf Ordinat Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayf

.
.
.12.sinif-edebiyat-kitabi-cevaplari-ordinat-yayinlari-sayfa-

12.Sınıf Edebiyat Kitabı Cevapları Ordinat Yayınları 2022 2023

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk