sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 177 ANKA YAYINLARI

          12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ.

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,

12-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-sayfa-17-anka-yayinlari


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 177

 ..

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 177 Cevapları Anka Yayınevi

6 . Dönüşüm romanından alınan aşağıdaki cümlede noktalama kurallarına uymayan kullanımları tespit ediniz.
“Biraz daha uyusam ve tüm bu saçmalıkları unutsam nasıl olur acaba,” diye geçirdi içinden, fakat bu kesinlikle olanaksızdı, çünkü sağ tarafına yatıp uyumaya alışkındı, oysa şimdiki haliyle sağına dönemiyordu.

  • Cevap:

7 . Gün Olur Asra Bedel adlı metinde “Şimdi Volga denen ‘İtil’ nehri boyuna gitmişler ve orada batıp yok olmuşlar.” cümlesinde tek tırnak işaretinin kullanım amacını belirleyiniz.

  • Cevap:

Metin incelemeleri, öğrencilerin metin üzerinde çalışmasını sağlarken onlara edebiyat zevki de aşılar. Tanıtma-inceleme yazısının başlığında, kitap incelemesini kapsayacak bir özlü söz veya bir başlık hatta ikisi birden kullanılabilir. Yazarın, romanın (roman çeviriyse orijinal ve çeviri adının), yayınevinin adı, eserin hangi tarihte yazıldığı, hangi tarihte basıldığı, romancının kaçıncı romanı olduğu, diğer romanları arasındaki yeri belirtilmelidir.

Romanın konusu, ana fikri birer cümleyle ifade edilmelidir. Romancının roman hakkındaki fikri, romanın edebiyat tarihi içindeki yeri ve önemi belirtilmelidir. İncelenen eser, benzer romanlarla karşılaştırılmalı, niçin özellikle bu romanın tanıtıldığı üzerinde durulmalıdır. Romanın özeti verilmeli, roman kişileri ayrı ayrı ele alındıktan sonra haklarında toplu bir yargıya varılmalıdır.
Romandan önemli ve ilgi çekici yerlerden alıntılar, sayfa numarası belirtilerek yapılmalıdır. Romandaki kişilerin nasıl bir mekân ve zamanda yaşadığı belirtilmelidir. Romancının eserinde ileri sürdüğü düşünceler ve esere yansıyan hayat görüşü verilmelidir. Yazarın romanı yazmaktaki amacı, bu amaca ne derece ulaşabildiği; yazarın yetişme tarzının, kişiliğinin bu amacın gerçekleşmesindeki etkisi üzerinde durulmalıdır. Romanın kime, hangi hedef kitleye yazıldığının, kimlerin okumasında fayda olduğunun belirtilmesi de önemlidir.

b) Yazma Sürecini Uygulama

İncelediğiniz romanlardan biri üzerine tanıtma-değerlendirme yazısı yazınız.

  • Cevap:

Yazdığınız yazıları çeşitli araç ve yöntemlerle (sınıf panosu, okul panosu, dergi, gazete, sosyal medya…) sergileyiniz.

  • Cevap:

SÖZLÜ İLETİŞİM

a) Sözlü İletişim Tür ve Tekniklerini Tanıma
Herhangi bir hazırlık gerektirmeden yapılan konuşmalara hazırlıksız konuşma denir. Bu tür konuşmalarda içtenlik, inandırıcılık ve açıklık ön planda olmalıdır.

b) Sözlü İletişim Uygulamaları

Okuyup beğendiğiniz bir roman hakkındaki düşüncelerinizi sınıf ortamında hazırlıksız konuşma şeklinde sununuz.

• Konuşmanıza etkili bir başlangıç yapınız.
• Konuşmanızın içeriğini (deyim, atasözü, vecize, terim, alıntı, kısa hikâye, anı, şiir, fıkra, söz sanatları, istatistiklerden yararlanma vb.) unsurlarla zenginleştiriniz.
• Konuşmanızda önemli noktaları vurgulayınız. Konuşmanızı etkili bir şekilde sonlandırınız.
• Hazırlıksız konuşmalarınızı kitap sonundaki “Sözlü İletişim Gözlem ve Değerlendirme Dereceli Puanlama Anahtarı”na göre değerlendiriniz.

  • Cevap:

.

.

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk