sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 249 ANKA YAYINLARI

          12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ.

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

Destek olmak için lütfen--LİNK--paylaşınız.. 

 ..12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 249


.

.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 249 Cevapları Anka Yayınevi

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinden önce beylerini, vezirlerini, komutanlarını ve askerlerini cesaretlendirmek için bir söylev vermiştir. Fatih Sultan Mehmet gibi devlet adamlarının verdiği söylevler, orijinal metinleri elimizde olmasa da zengin söylev geleneğimizin oluşmasını sağlamıştır. Yavuz Sultan Selim, Yıldırım Beyazıt hitabeti güçlü devlet adamlarımıza örnek gösterilebilir.
Kök Türk Kitabeleri, edebiyatımızın ilk söylevi sayılmaktadır. Millî Edebiyat Dönemi’nde ağırlıklı olarak siyasi söylevler görülür. Halide Edip Adıvar, Mehmet Emin Yurdakul, Süleyman Nazif, Rıza Tevfik Bölükbaşı söylev alanında adını duyuran sanatçılarımızdır. Ömer Naci ve Hamdullah Suphi Tanrıöver önemli söylev yazarlarıdır.


Metni Anlama ve Çözümleme

1. Metnin hedef kitlesini ve amacını belirleyiniz. Metnin hedef kitlesiyle amacı arasında nasıl bir ilişki kurulabilir? Açıklayınız.

 • Cevap:

2. Metnin ana düşüncesi nedir?

 • Cevap:

3. Metinde söylev türüne özgü dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz. (Cümle yapıları, deyimler, kelime kadrosu, söz sanatları, akıcılık, nesnellik, öznellik, duygusallık, coşkunluk gibi hususları dikkate alınız.)

 • Cevap:

4. Fatih Sultan Mehmet, seslendiği kitleye hangi millî ve manevi değerler sayesinde İstanbul’un fethedilebi- leceğini ifade etmektedir? Açıklayınız.

 • Cevap:

5. a) Metinde Fatih Sultan Mehmet’in seslendiği kitleyi yönlendirmek için hangi anlatım biçimlerinden yararlandığını belirleyiniz.

 • Cevap:

b) Bu anlatım biçimlerinin metindeki işlevleri nedir?

 • Cevap:

6. Metindeki açık ve örtük iletileri belirleyiniz.

 • Cevap:

7. Metinle ilgili hissettiklerinizi sözlü olarak ifade ediniz.

 • Cevap:

8. Metin söylev türlerinden hangisi içinde değerlendirilebilir? Neden?

 • Cevap:

9. Fatih Sultan Mehmet’in askerlerine karşı hitabını etkileyici kılan özellik nedir? Siz, böyle bir söylev karşısında harekete geçme isteği duyar mısınız? Açıklayınız.

 • Cevap:

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk