sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 211 ANKA YAYINLARI

          12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ.

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

Destek olmak için lütfen--LİNK--paylaşınız.. 

 ..12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 211


.

.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 211 Cevapları Anka Yayınevi

10. Toplum dışına sürülmüş kişilerin toplumla uyuşmazlığını veren yazarlardan biri olan… aşağılık duygusunu toplumsal koşullar açısından inceleyişiyle dikkati çeker. Güneşte
On Kişi, Ocak, Paramparça, Komşularımız bu konuyu aile yaşayışı çerçevesinde verdiği oyunlarıdır. ilk oyunu olan Pembe Evin Kaderi’nde ve Kanaviçe’de kuşaklar arasındaki kopuşu, yabancılaşmayı ele alır. Tiyatrolarında günlük yaşamın çelişkilerini ve gülünç yönlerini ele almıştır. Romanlarında yakın tarihe ve Kurtuluş Savaşı’na yönelmiştir.
Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
A) Turgut Özakman
B) Haldun Taner
C) Recep Bilginer
D) Refik Erduran
E) Cevat Fehmi Başkut

  • CevapA

11. Cevat Fehmi Başkut, 1942-1970 yılları arasında yirmi bir tiyatro eseri yazmıştır. Hemen bütün oyunları İstanbul Şehir Tiyatrosu, Ankara Devlet Tiyatrosu gibi ülkesinin en güçlü topluluklarınca temsil edilmiş ve çok alkışlanmıştır. Geçen yıl yitirdiğimiz bu önemli tiyatro yazarının başta gelen özelliği seyircisi ile kolay ilişki kurabilmiş olmasıdır. içinde yaşadığı toplumun en aktüel sorunlarını ele alırken seyircisinin görüş açısını paylaşması ve onun duygularına yönelmesi Cevat Fehmi Başkut’u yaşadığı yılların en popüler tiyatro yazarı yapmıştır. O, sadece seyircisinin günlük yaşantısını etkileyen sorunları seyircisinin düşünce ve duygusu doğrultusunda değerlendiren bir yazar değil, aynı zamanda düşüncesini en kolay anlaşılacak ve etkilenilebilecek biçimde sahneden seyir yerine aktaran bir yazar olmuştur. Bütün bu özellikleri ile Cevat Fehmi Başkut hem olumlu, hem olumsuz anlamda popüler bir yazardır.
Bu parçada sözü edilen yazarla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?
A) Tiyatro eserlerinde güncel konulara yer vermiştir.
B) Eserleri yurt içinde ve dışında sergilenmiştir.
C) Tiyatro eserlerindeki anlatımıyla seyirciyi etkilemiştir.
D) Yaşadığı dönemde çok tutulan bir tiyatro yazarı olmuştur.
E) Eserlerinde eleştirilebilecek özellikler de vardır.

  • CevapB

12. Aşağıdaki cümlelerin karşısına cümleler doğruysa (D), yanlışsa (Y) yazınız.

  • Cevap:

a. Turan Oflazoğlu, henüz tahta çıkmaya hazır olmayan bir şehzadenin içinde bulunduğu durumu Deli İbrahim adlı oyununda anlatmıştır. (D)
b. 1970’ten sonra tiyatro eserlerinde Kurtuluş Savaşı da konu olarak ele alınmıştır. (D)
c. Devlet Tiyatrolarında oyunu sergilenen en genç tiyatro yazarı Cevat Fehmi Başkut’tur. (Y)
ç. Tarık Buğra ve Oğuz Atay tiyatro eserlerinde kadın sorunlarına değinmişlerdir. (Y)
d. Cumhuriyet Dönemi tiyatro yazarlarının sayısındaki artış 1950 sonrasında görülmeye başlar. (D)
DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk