sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 207 ANKA YAYINLARI

           12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ.

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

Destek olmak için lütfen--LİNK--paylaşınız.. 

 ..12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 207


.

.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 207 Cevapları Anka Yayınevi

1. Aşağıdaki tabloda Harput’ta Bir Amerikalı metninden eserin yazıldığı basım tarihinden kaynaklanan yazımı farklı kelimeler verilmiştir. Bu kelimelerin günümüzdeki yazımlarını karşılarına yazınız.

Metindeki Yazım – Günümüzdeki Yazımı

  • Cevap:

tesbih ➢
gelmiyecek ➢
kollej ➢
Mektep’de ➢
Ahmet bey ➢
soy adı ➢

2. Aşağıdaki metinde noktalama işaretlerinin kullanım amaçlarını belirleyiniz.

NECMETTİN: (Yatak odasının kapısından girerek) Evet şimdi yürüyeceğimiz yol belli oldu.
CELİLE: Geliyor mu efendiciğim?..
AYŞE: Anne niye bu kadar heyecanlanıyorsun?
CELİLE: Kocamın kardeşini göreceğim, az şey mi bu Cici?
OKYAY: (Yanındakilere) Geliyormuş… Geliyormuş.
(Hepsi ayağa kalkarlar.)

  • Cevap:

3. Aşağıdaki metinle ilgili soruları cevaplayınız.

Dedelerimizin büyük meziyetlerini, hayatlarının kendilerine has ve gerçek oluşu yapıyordu. Garp medeniyetinin büyük meziyeti de bir realitenin mahsulü olmasında ve inkişafını onunla beraber yapmasındadır. Bizim için asıl olan miras, ne mâzidedir, ne de Garp’tadır; önümüzde çözülmemiş bir yumak gibi duran hayatımız- dadır. Onu yakaladığımız, onun meseleleri üzerinde durduğumuz, onlarla yoğrulduğumuz, bu meseleleri fikir hayatımızın zarurî yol uğrakları gibi değil, temeli olarak kabul ettiğimiz zaman tarihin ve hususî coğrafyamızın bize yüklediği büyük role erişeceğiz. O zaman “devam”ın zinciri tekrar içimizde bağlanacak ve biz muasır dünyada, birleştirici çehremizle ve bu çehreyi teşkil eden hayat çerçevesi ile kendimize lâyık yeri alacağız. Birbirini anlamayan iki âlemin ortasında, bir düğüm noktasında yaşamış olmanın bize yüklettiği zahmetler, o zaman gerçek ve ön safta hayatın nimetleriyle ödenecektir.
Ahmet Hamdi TANPINAR, Yaşadığım Gibi

a. Yukarıdaki metinde vurgulanmak istenen düşünce nedir? Aşağıya yazınız.

  • Cevap:

b. Metnin konusu nedir?

  • Cevap:

c. Metne bir başlık vermek isteseydiniz bu, ne olurdu?

  • Cevap:

ç. Metinde altı çizili ifadeyle anlatılmak istenen nedir?

  • Cevap:

4. Ocak adlı metnin bir bölümü üzerinde günümüz yazım ve noktalama kurallarına uymayan kullanımları tespit ederek bu durumun nedenini açıklayınız.

  • Cevap:

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk