sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 174 ANKA YAYINLARI

          12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ.

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,

12-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-sayfa-17-anka-yayinlari


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 174

 ..


.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 174 Cevapları Anka Yayınevi

şey kollarını Gregor’un kubbemsi sırtına dolayıp onu yataktan öylece çıkarmak, onunla birlikte yere eğilmek ve onu dikkatlice yere bırakarak dönmesini ve bacaklarının üzerinde durabilmesini sabırla beklemekti. Peki ya kapılar kilitli olmasa, o zaman gerçekten yardım ister miydi? Tüm çaresizliğine rağmen bu fikir aklına geldiğinde gülümsemesine engel olamadı.
(…)
(Gregor Samsa, bir sabah kâbuslarla uyandığında kendini bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. İlk başta gördüklerinin gerçek olduğuna inanmaz fakat yatağından kalkmak isteyince buna inanmak zorunda kalır. O artık dev bir böcektir. Her sabah işe gitmek için bindiği trenin saatinin çoktan geçtiğini fark eder. Gregor yataktan kalkmak ister ama bacaklarının yerinde birbirinden bağımsız hareket ediyormuş gibi görünen onlarca bacak kalkmasını zorlaştırır. Annesi oğlunun uyanamamış olduğunu sanarak kapıya vurur, kilitli kapının arkasından oğlunu uyandırmaya çalışır. Gregor kalktığını söyleyerek annesini savuşturur ancak sesi çok garip çıkmaktadır. Annesi onun hasta olduğunu düşünür. Gregor epeyce uğraşarak yatağından kalkar, yeni vücuduna alışması çok zordur. Saat sekize yaklaşırken patronu eve gelir, çok kızgındır. Gregor’a birkaç soru sorar ancak Gregor artık konuşamamaktadır. Sesi hayvan sesi gibidir. Kapıyı zorlukla açar. Patronu onu görünce korkudan evden kaçar; annesi ise bayılır. Kız kardeşi Grete [Gırate], Gregor’un bakıcılığını üstlenir. Zamanla Gregor’un bu hâline ailesi katlanamaz. Annesi onu görmeye bile cesaret edememekte, kız kardeşi odasını bile temizlememektedir. Babasından defalarca dayak yiyen Gregor’un vücudu oldukça zayıflamıştır. Vücudunda oldukça ciddi yaralanmalar oluşmuştur. Yemek dahi yiyememektedir. Aile meclisi toplanır ve sonuçta Gregor’u evden atmaya karar verirler. Gregor zaten ölmüş, hizmetçi onu çöpe atmıştır bile. Aile çoktandır gitmek istedikleri seyahate çıkar.)
Franz KAFKA, Dönüşüm (çev.: Gülperi SERT) (Özetlenerek kısaltılmıştır.)


Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Franz Kafka’nın 1915’te yayımlanan Dönüşüm romanı, modernizmin doğuşunu müjdeleyen bir eserdir. Kafka eserini şöyle tanımlar: “Herkes, beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. Özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. İnsan gibi yaşamak çok güç, o nedenle hiç olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var… Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha kolay.”


Metni Anlama ve Çözümleme

1. Romanın konusunu ve temasını belirleyiniz.

  • Cevap:

2. Metindeki temel çatışmayı, buna bağlı diğer çatışmaları belirleyiniz.

  • Cevap:

.

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk