sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 253 GEZEGEN YAYINLARI

      11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları GEZEGEN YAYINLARI 2021 2022

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI, 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 11. Sınıf Gezegen Yayınları Edebiyat Kitap Cevapları,

11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-sayfa-18-gezegen-yayinlari

derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları GEZEGEN YAYINLARI üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

Destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız.

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI Sayfa 

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ.
.11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI Sayfa 253
.
.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 253 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Sizce metnin yazılış amacı nedir?

  • Cevap:

2. Servetifünun Dönemi yazarlarının Türk edebiyatının Batılılaşmasında ortaya koydukları gayret ve bu gayretin sonucu olarak edebiyata getirdikleri yenilikler onların yoğun olarak eleştirilmelerine de sebep olmuştur. Servetifünun yazarları da kendilerine yöneltilen bu eleştirilere cevap vermişlerdir. Bu durum Türk edebiyatında eleştiri türünün canlılık kazanmasına ve gelişmesine katkıda bulunmuştur.
Dönemin güçlü şairleri Tevfik Fikret ve Cenap Sahabettin ayrıca Sevetifünun yazarlarından Mehmet Rauf, Ali Ekrem Bolayır, Ahmet Şuayp ve Hüseyin Cahit eleştiri türünde yazılar kaleme almışlardır.

Metinden hareketle Servetifünun Dönemi’nin fikrî ve estetik anlayışı ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap:

3. Metne yazıldığı dönemin hangi toplumsal ve edebî değerleri yansımıştır? Bu değerler günümüz toplumunda da geçerliliğini korumakta mıdır? Niçin?

  • Cevap:

Mehmet Celâl (1867- 1912)

Düzenli bir öğrenim gördü. Tahrirat kâtipliği ve mümeyyizlik görevlerinde bulundu. Bir süre özel okullarda kitabet ve kavaid-i Türkiye dersleri verdi.
Yazı hayatına Gülsen dergisinde yayımlanan şiiriyle girmiştir. Yazı, şiir ve tefrika romanları dönemin birçok dergi ve gazetesinde yayımlanmıştır.
Şiirlerinin çoğunda Büyükada’dan bahsettiği için “Ada Şairi” diye de tanınır. Şiir anlayışı olarak Muallim Naci çizgisini benimsemiştir.

Eserleri
Şiir: Tercüme-i Ahval-i Selatin, Adada Söylediklerim, Zade-i Şair, Elvah-ı Şairane, Asar-ı Celal. Öykü-Roman: Cemile, Orora, Dehşet yahut Üç Mezar, Bir Kadının Hayatı, Mükâfat, Müzeyyen, Ninni, Aşk-ı Masumane, Kuşdilinde, Leman, Hüdavendigâr Gazi yahut Fetihler ve Kosova Sahrası, Fatih Sultan Mehmed-i Sani yahut İstanbul’un Fethi vd.


1. Etkinlik

Hepsi altı kıta olan bu şiirin ilk üç kıtasını zevkle okuyoruz ama ondan sonra şairin kendi kendini tekrar etmeye başladığını, eline geçirdiği theme’i istismar etmeye başladığını görüyoruz.”
Yukarıdaki cümlede altı çizili kelimelerden hangisi bir anlatım bozukluğuna sebep olmamıştır? Bu durum o kelimenin hangi özelliği ile ilgilidir? Açıklayınız.

  • Cevap:
.Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk