sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 205 GEZEGEN YAYINLARI

      11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları GEZEGEN YAYINLARI 2021 2022

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI, 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 11. Sınıf Gezegen Yayınları Edebiyat Kitap Cevapları,

11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-sayfa-18-gezegen-yayinlari

derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları GEZEGEN YAYINLARI üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

Destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız.

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI Sayfa 

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ.
.11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI Sayfa 205
.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 205 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Norveçli yazar Knut Hamsun, ilk dönem eserlerinde insan ruhunun derinliklerini çözümlemeye çalışmıştır. Genellikle sıradan insanları ele almış, toplumun bireye karşı kapalı tutumunu eleştirmiş, toprağa bağlı hayatı yüceltmiştir. 1920’de Nobel Ödülü alan “Dünya Nimeti” adlı romanından alınan okuduğunuz metinde Hamsun, verilen emek sonucu toprağın sunduğu ürünün verdiği hazzı anlatmıştır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Metnin tema ve konusunu söyleyiniz.

 • Cevap
 • Metnin Teması: Yaşamın zorluğu ve çalışmanın üretmenin önemidir.
 • Metnin Konusu: İnger ve İsak’ın yaşam mücadelesi üretmek için yaptıkları girişimler ve gelecek hayalleridir.

2. Metnin olay örgüsünü oluşturan olayları sıralayınız.

 • Cevap:
Roman hemen hiçbir önemli olaya, kavgaya ve maceraya dayanmadan bir bataklığın ve dağ başının yirmi otuz sene içinde verimli bir çiftlik haline dönüşümünü, bu süreç içinde ölenleri, doğanları ve  çok yavaş ilerleyen basit gelişmeleri anlatır. Romanın Konusu Isaac adlı bir çiftçinin Sellanraa adı verilen bir bataklığı kurutup büyük bir çiftlik haline getirmesi, orada bir ev  ve aile kurması daha sonra bu bataklığın üzerinde büyük yerleşim yerlerinin kurulmasını anlatır.  Roman, bir insanın azim, irade kararlılık ve emek ile neler yapabileceğini göstermek maksatlı yazılmıştır 

3. Metnin kişileri kimlerdir? Bunların öne çıkan özellikleri nelerdir?

 • Cevap:
 • Metnin öne çıkan kişileri İnger ve İsak’tır. İsak iyi bir insan, çalışkan bir çiftçidir. Ormanda yaşar. İnger ise ona hizmet etmek için tuttuğu kadın iken sonra ise yaşamı paylaştığı eşi olacaktır. İkisi de çok çalışkan, azimli ve güçlü insanlardır.

4. Metinde ait olduğu toplumun hangi değerlerine yer verilmiştir? Metinden örnekler veriniz.

 • CevapToplumun çalışkan insanların emeklerine saygı duyduğu,

5. Metinde toprakla ilgili ortaya konan açık ve örtük iletileri belirleyiniz.

 • Cevap:
 • Açık ileti: Toprağa emek verirsen toprağın sana cömert davranacağıdır. 
 • Örtük İleti: İnsanlar ancak bu zorlu dünyada çalışırlarsa ayakta kalabilirler.

6. Metni “Yaban” adlı metinle aşağıda verilen başlıklar açısından karşılaştırınız.

 • Cevap:
 • YABAN

➢ Tür: Roman 

➢ Biçim: Yakup Kadri, bu romanında sade bir dil kullanmıştır. Köylülerin ağız özelliklerine eserde rastlamak mümkündür. 

➢ Üslup: Halkın anlayacağı bir dili tercih etmiştir. Çünkü amacı halka aydının önemini ve aydınlanmanın gereğini anlatmaktır. 

➢ İçerik: Kurtuluş Savaşında topal kalan bir askerin Anadolu’nun bir kasabasında yaşadığı aydın-köylü çatışmasıdır. Dünya Nimeti 


Dünya Nimeti

➢ Tür: Roman 

➢ Biçim: Yazarın akıcı ama ağır ağır ilerleyen cümlelerden, bölümlerden oluşan bir anlatım yapısı vardır. Bu biçim metni daha ilgi çekici hale getirmektedir. 

➢ Üslup: Üslup olarak doğa romanda önemli yer tuttuğundan insan doğa ilişkisini akıcı ve okurun anlayacağı kelimeleri kullanarak okurla buluşturulan bir romandır. 

➢ İçerik: İçerik olarak İskandinav topraklarında geçen bu eser çiftçi bir adam ile yanında yaşayan yaşam arkadaşının hayat mücadelesini anlatmaktadır. 7. Roman türünün özelliklerini göz önüne alarak bu türün ortaya çıkmasıyla aşağıda verilen unsurlar arasında nasıl bir ilişki olduğunu açıklayınız.

■ Yazılı kültür
■ Toplumlar arası etkileşim
■ Toplumsal değişim
■ Basın yayın organları

 • Cevap:
 • Roman  Avrupa’da sözlü edebiyattaki destan  türünün geçirdiği evrimleşmenin bir ürünü olarak  ortaya çıkmıştır. Romanın  ortaya çıkmasına söylenceler, destanlar, kahramanlık öyküleri ve masallar kaynaklık etmiştir. Zaman içinde toplumda ve toplumun kültüründeki değişimler romana da yansımıştır. Ayrıca bu değişimler basın organlarının gelişmesi sonucu daha çok kişiye ulaşabilir hale gelmiştir. Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk