sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 201 GEZEGEN YAYINLARI

      11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları GEZEGEN YAYINLARI 2021 2022

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI, 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 11. Sınıf Gezegen Yayınları Edebiyat Kitap Cevapları,

11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-sayfa-18-gezegen-yayinlari

derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları GEZEGEN YAYINLARI üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

Destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız.

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI Sayfa 

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ.
.11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI Sayfa 201
.
.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 201 Cevapları Gezegen Yayıncılık

2. Metinde aşağıda verilen anlatım tekniklerinden hangilerinin kullanıldığım belirleyiniz.

■ Üstkurmaca (X)
■ Pastiş ()
■ Parodi ()
■ Tarihe yönelme (X)
■ İroni (X)

  • Cevap:

3. Metindeki açık ve örtük iletileri belirtiniz.

  • Cevap:

Açık İleti: Selim Işık’ın intiharı ve bunun üzerine yakın arkadaşı Turgut’un yaşamış olduğu duygular

Örtük İleti: Turgut aslında insanlığın yalnızlığını, bencilliğini ve yaşamdan kendini soyutlamışlığını okura hissettirmek içi  yaratılmış bir karakterdir.

4. Metinden Oğuz Atay’a özgü dil ve anlatım özelliklerine örnekler veriniz.

  • Cevap: Yazar ironiyi seven bir dil yapısını okura sezdirir. Modern insanın şehirleşme kaosunda yaşamış olduğu ikilemleri, çürümüşlükleri kimi zaman özgün ifadelerle kimi zaman ise kendine has bir üslupla dile getirmektedir.

5. “Tutunamayanlar” metni ile “Huzur” metnini tür, biçim, üslup, anlatım teknikleri ve içerik açısından karşılaştırınız. Karşılaştırma sonuçlarına göre “Huzur” romanının “Tutunamayanlar” romanı üzerine etkisinden söz edilebilir mi? Niçin?

  • Cevap: Tutunamayanlar ile Huzur romanı işlenen temalar bakımından benzerlik gösterse de konu bakımından farklıdırlar. İki eserde de bireysel yaşamlar üzerinden yaşam felsefesi irdelense de konu birinde intihar eden biri diğerinde ise bir aşk üzerine kurgulanmıştır. Üslup bakımından Oğuz Atay’ın daha ironik bir dil tercih ettiğini Tanpınar2ın ise daha ağır ve kendine has benzetmeler üzerinden hareket ettiğini görürüz.

6. Okuduğunuz metnin kurgusu içerisinde var olan olay, kişi, yer ve zaman unsurlarından sizce hangisi ön plandadır? Yazarın metnini bu yapı unsuru üzerine kurgulamasının nedeni nedir?

  • Cevap: Bence bu metinde ön planda olan unsur kişidir. Çünkü özellikle Selim Işık ve Turgut Özben üzerinden insan yaşamı insanın insana anlatılması başarıya ulaşmaktadır. Böylece bu roman okuru hemen etkileme gücüne sahip olabilmektedir.
.Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk