sponsorlu reklam Admatic -sponsor

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 180 GEZEGEN YAYINLARI

     11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları GEZEGEN YAYINLARI 2021 2022

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI, 11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 11. Sınıf Gezegen Yayınları Edebiyat Kitap Cevapları,

11-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-sayfa-17-gezegen-yayinlari

derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları GEZEGEN YAYINLARI üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI Sayfa 

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ.
.11. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları GEZEGEN YAYINLARI Sayfa 180
.
.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 180 Cevapları Gezegen Yayıncılık

Dikkat

“Sözlü İletişim” çalışması için Osman Seden’in yönettiği “Çalıkuşu” adlı filmi seyrediniz. Filmi seyrettikten sonra Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanını okuyunuz.

OKUMA

Hazırlık

1. “Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Tanzimat’tan Cumhuriyet sonrasına uzanan bir zaman diliminde Türk toplumunun geçirdiği tarihsel aşamaları konu edinen romanlarında toplumsal kurumlardaki yozlaşmaları, kuşaklar arası çatışmaları, halk-aydın çelişkisini işledi. Ünlü romanı Yaban’da (1932) I. Dünya Savaşı’nda bir kolunu yitiren ve işgal altındaki İstanbul’un tiksinç havasından kurtulmak amacıyla bir Anadolu köyüne sığınan Ahmet Celal’in öyküsü çevresinde köyün, köylünün durumu, Kurtuluş Savaşı’ndaki tutumu sergilenir. Romanın ana temini halk-aydın kopukluğu ya da halk-aydın çatışması oluşturur.” (Atilla Özkınmlı, Tarih İçinde Türk Edebiyatı)

Yakup Kadri ile ilgili bu bilgilerden hareket ederek yazarın sanat anlayışı ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Bir aydın olarak Yakup Kadri, Milli Mücadele’de Anadolu halkının yanında olmuş, toplumun yaşadığı sıkıntıları yakından inceleme şansını bulmuş ve Cumhuriyet sonrasında da her daim toplumun içinde bulunduğu durumu, kültürel ve siyasi sorunları eserlerinde işlemiş önemli bir yazardır.

2. Bulunduğunuz bir ortamda hiç kimse tarafından anlaşılmadığınızı düşündüğünüz zamanlar oldu mu? Böyle bir durumda ne yaparsınız?

  • Cevap: Çok olmuştur. Genelde eskiden neden anlamıyorlar diye düşünürdüm şimdilerde ise artık acaba neden anlatamıyorum diyorum. Özetle hatayı kendimde arıyorum.
.
.Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk