sponsorlu reklam Admatic -sponsor

Şehzade ile Gulyabani Masalı Tema, Konu, Bölümler, Olağanüstü Özellikleri

Şehzade ile Gulyabani Masalı Tema, Konu, Bölümler, Olağanüstü Özellikleri, Kişileri Tahlili


Şehzade ile Gulyabani Masalı Tema, Şehzade ile Gulyabani Masalı Şehzade ile Gulyabani Masalı Konu, Bölümler, Şehzade ile Gulyabani Masalı Olağanüstü Özellikleri, Kişileri Tahliliderskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için Şehzade ile Gulyabani Masalı Tema, Konu, Bölümler, Olağanüstü Özellikleriüzerine bir paylaşım yazacağız. 


Siz  de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konumderskonum

destek olmak için lütfen link paylaşınızŞehzade ile Gulyabani Masalı Tema, Konu, Bölümler, Olağanüstü Özellikleri


  • Şehzade ile Gulyabani  Masalı Tema, Konu

Konu: Masal bir balıkçının ifritle olan olayıyla başlamaktadır. Balıkçı ifriti hapsolduğu yerden kurtarır Bunun karşılığında ifrit balıkçıya dört farklı renkte balık verir. Ona her gün göle gelmesini ve bu balıkları tutmasını sonrasında da saraya gidip bu balıkları vererek sunmasını karşılığında ödüller alacağını söyler. Balıkçı bunu yapar. Sarayda balıklar kızartılırken canlanırlar. Sultan bu işe inanmaz. Merak eder ve balıkçının anlattıklarından hareketle bu sırrı çözmeye karar verir.

Tema: İyilik yapana da kötülük yapana da her zaman sadece iyilikle karşılık verilmelidir.


Şehzade ile Gulyabani Masalındaki temel çatışma

Masaldaki temel çatışma kötülere iyilik yapılınca verdikleri iyi olma tepkileridir. Kötülük görünce biz de kötülükle değil iyilikle cevap vermeliyiz inancıdır.

Şehzade ile Gulyabani Masalın olay örgüsünü 

 Masal bir balıkçının ifritle olan olayıyla başlamaktadır. Balıkçı ifriti hapsolduğu yerden kurtarır Bunun karşılığında ifrit balıkçıya dört farklı renkte balık verir. Ona her gün göle gelmesini ve bu balıkları tutmasını sonrasında da saraya gidip bu balıkları vererek sunmasını karşılığında ödüller alacağını söyler. Balıkçı bunu yapar. Sarayda balıklar kızartılırken canlanırlar. Sultan bu işe inanmaz. Merak eder ve balıkçının anlattıklarından hareketle bu sırrı çözmeye karar verir.Masalındaki kültürel ve mitolojik unsurlar

Kültürel unsurlar: Metinde yer alan atasözleri, iyiliğe iyilikle cevap verme, maddiyatın değil maneviyatın önemli olduğu huzurun değerli olduğu inancı.

Mitolojik unsurlar: İfrit’in varlığı, balıkların canlanması, olmayan gölde rengarenk balıkların varlığı, kimsenin olmadığı her şeyi olan saray.


Şehzade ile Gulyabani Masalındaki anlatıcı ve bakış açısının 


Anlatıcı: Üçüncü tekil şahıs, O anlatıcısı vardır. 

Bakış açısı ise hakim bakış açısıdır.Şehzade ile Gulyabani Masalındaki şahıs kadrosu ve özellikleri

  • Balıkçı: İyiliksever biridir. İyiliğinin karşılığını alır.

    İfrit: Kendisine yapılan iyiliğin karşılığını sonuna kadar öder.

    Sultan: Meraklıdır. Gölün sırrını tek başına çözmek ister.

    Saraydaki genç: Aşkından dolayı her gün gözyaşı döker, aşkından mahvolmuştur.Şehzade ile Gulyabani Metindeki açık ve örtük iletiler

Açık ileti: Balıkçının yaptığı iyiliğin karşılığını alması, sultanın merak ve cesareti

Örtük ileti: Size kötülük edilse de sizler her zaman iyilikle cevap verin.


Şehzade ile GulyabaniYorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk