sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 144 ANKA YAYINLARI

          12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,

12-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-sayfa--anka-yayinlari


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 144

 ..

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 144 Cevapları Anka Yayınevi

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Metinde anne Şahinde, Muazzez ve Yusuf arasındaki anlaşmazlıklar hangi sorunlardan veya neden kaynaklanmaktadır? Metin hangi temel çatışma üzerine kurulmuştur?

 • Cevap:

2. a) Toplumcu gerçekçiler eserlerini ağa-köylü, öğretmen-imam, halk-yönetici, zengin-fakir, güçlü-güçsüz, aydın-cahil gibi farklılıklar üzerine kurarlar. Kuyucaklı Yusuf’ta bu çatışmalardan hangilerine rastlanmaktadır?

 • Cevap:

b) Yazarın bu temaya niçin yönelmiş olabileceğini Sabahattin Ali hakkında edindiğiniz bilgilerden hareketle belirleyiniz.

 • Cevap:

3. Metnin olay örgüsünü çıkarınız.

 • Cevap:

4. Metnin olay örgüsü kronolojik bir sıra izlemekte midir? Yazarın böyle bir yöntemi tercih etmesinin nedeni nedir? Tartışınız. Sonuçları sözlü olarak ifade ediniz.

 • Cevap:

5. Yusuf, özellikleri dikkate alındığında tamamen bir karakter özelliği gösteriyor mu? Neden?

Cevap:

6. Metindeki mekânı ve zamanı, bu mekânın ve zamanın özelliklerini tespit ediniz. Mekânın kahramanların ruh hâllerine etkilerini ve olayların gelişimindeki işlevini belirleyiniz.

 • Cevap:

7. Kuyucaklı Yusuf romanındaki şahısların rol dağılımlarını, olay akışını etkileyen fiziksel, psikolojik ve ahlaki özelliklerini, toplumsal statüleri, -varsa- tarihsel/gerçek kişilikleri veya bu kişiliklerle ilişkilerini belirleyiniz.

 • Cevap:

Kişiler:
Kişilerin Özellikleri:

****

Kişiler:
Kişilerin Özellikleri:

****

Kişiler:
Kişilerin Özellikleri:

****

8. Metinde olaylar 1903 yılında geçmektedir. Metindeki olayların geçtiği dönemin gerçekliğini yansıtan sosyal ve kültürel unsurları belirleyiniz.

 • Cevap:

9. a) Kuyucaklı Yusuf metninden alınan aşağıdaki paragraflarda kullanılan anlatım biçimlerini belirleyiniz.

 • Cevap:

“Oldukça serin bir teşrinevvel günü akşamı, dört günlük bir ayrılıktan sonra, eve dönen Yusuf atını bağlamak için arka tarafa dolaştı. Burada evin bahçe duvarına bir kapı açtırmış ve bahçedeki dut ağacının yanına ahır kılıklı bir yer yaptırmıştı. Hayvanın eyerini alıp yem torbasını ağzına taktıktan sonra içeri girerken kendisine kimsenin karşı çıkmadığına hayret etti. Fakat vakit daha erkendi ve evdekiler herhalde komşuya gitmişlerdi.”
“Fakat ortada yapılacak bir şey de yoktu. Yusuf bütün vücudunun demir çemberlerle sarıldığını zannederek kımıldadı. Yüzü, pis bir şeyin üzerine tükürüyormuş gibi, tiksinen bir ifade almıştı. Bütün bu sıkıntıları kendine layık bulmuyordu. Sanki içinde ayrıca yaşayan bir başka Yusuf vardı ve o, bu ekmek parası için çırpınan, fakir köylülerden vergi almak için bağırıp çağıran zavallıya istihfafla bakıyor ve ondan iğreniyordu.”
“Karnın açtır, ben gidip sofrayı kurayım!” dedi, sonra Yusuf’un bir şey söylemesine meydan vermeden yavaşça, başı önünde, ilave etti:
“Bir şey getirdin mi Yusuf? Evde yiyecek bir şey yoktu…”
Yusuf şaşkın bir halde doğruldu:
“Evde yiyecek bir şey yok mu?” diye sordu.

b) Belirlediğiniz anlatım biçimlerinin metne neler kazandırdığını açıklayınız.

 • Cevap:

.

.

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk