sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 136 ANKA YAYINLARI

          12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,

12-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-sayfa--anka-yayinlari


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 136

 ..

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 136 Cevapları Anka Yayınevi

8. (I) Günlük konuşma dilinden, deyimlerinden yararlanmışlardır. (II) Şiirlerinde şairane, sanatlı bir üslubun izleri görülür. (III) Süleyman Efendi gibi sıradan insanları konu edinirler. (IV) Mizah ve ironiyle karışık bir eleştiri görülür şiirlerinde. (V) Ölçüsüz, uyaksız da şiir yazılabileceğini dile getirirler. Yukarıdaki paragrafta numaralandırılmış cümlelerden hangisi Garip şiirinin anlayışına uygun değildir?
A) I
B) II
C) III
D) IV
E) V

  • Cevap: B

9. Cumhuriyet Dönemi’nde şiirde biçim ve özü temelden değiştiren asıl yenilik…tarafından gerçekleştirilmiştir. Ölçüyü (vezni) atan, özü biçimin bağlarından kurtaran odur. ilk iki kitabıyla (835 Satır, Jakond ile Si-Ya-U, 1929) şairaneye karşı çıkmış, mısracı anlayışı yıkmıştır. Ayrıca onun şiiriyle gelen öz bir ideolojiye dayanmakta, siyasal bir tutumu içermektedir.
Paragrafta boş bırakılan yere, aşağıdaki sanatçılardan hangisi gelmelidir?
A) Rıfat Ilgaz
B) Nazım Hikmet
D) İsmet Özel
E) Ataol Behramoğlu
C) Attilâ İlhan

  • CevapB

10. Bir grup genç şairin çıkardıkları Üç Çiçek dergisi dönemin havasını değiştirmede ve 80’li yıllara damgasını vurmada başarılı oldu. Üç Çiçek’le yer yer farklılıkları olsa bile Poetika, Şiir Atı, Sombahar bu çizginin sürdürücüleri oldular. Neydi farklılık? Her şeyden önce açık siyasal şiire duyulan soğukluk ön planda geliyordu. Bunun dışında Türk şiirinin ustalarına düşmanlıkla değil sevgiyle bir yaklaşım söz konusuydu. Gelenek, anlam ve şiir üzerine yazılan yazılar en az şairlerin yazdıkları şiir kadar tartışma yarattı bu dönemde. 80’li yıllarda böylece birbirine zıt iki çizgi oluştu. 70 toplumculuğunun misyonunu üstlenen ama yetenek açısından onların çok gerisinde kalan şairler bu ikinci çizgiyi oluşturdu.
Tuğrul TANYOL, Son Çeyrek Yüzyıl Türk Şiiri

Yukarıdaki metinle ilgili yargıların karşısındaki parantezlere yargı doğruysa (D), yanlış ise (Y) yazınız.

  • Cevap:

a. 80 sonrası şiirin temsilcisi olan şairler gelenekten yararlanmamışlardır. (Y)
b. Bu dönem şairleri şiirde ideolojiye uzak durmuşlardır. (D)
c. 80 sonrasında şairleri şiir üzerine yazılarıyla edebiyat ortamını hareketlendirmişlerdir. (D)
ç. 70 kuşağı şairlerinin etkisi bu dönemde de devam etmiştir. (D)

11. işte size sıcağı sıcağına bir konu ( ) Folklor sanata düşman mı ( ) Soru biçiminde sorulduğuna bakılmasın. Kapsamını da genişleterek yirmi yedi yıl önce Cemal Süreya’nın yazdığı bir yazının başlığını yineliyorlar ( ) ( ) Folklor Şiire Düşmandır ( ) Yukarıdaki paragrafta boş bırakılan yerlere sırasıyla hangi noktalama işaretleri getirilmelidir?
A) (.) (?) (,) (“) (”)
B) (:) (?) (:) (“) (”)
C) (:) (.) (.) (“) (”)
D) (:) (?) (:) (-) (-)
E) (;) (?) (:) (“) (”)

  • Cevap: B

.

.

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk