sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 133 ANKA YAYINLARI

          12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,

12-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-sayfa--anka-yayinlari


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 133

 ..

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 133 Cevapları Anka Yayınevi

2-4. soruları aşağıdaki metne göre cevaplayınız.

Daha önce göz ardı edilen birtakım çağrışımlara önem veren, düşünce, duygu ve düşleri aklın, mantığın denetiminden sıyrılarak, olduğu gibi yansıtmaya yönelen gerçeküstücülük akımı, aralarında ilişki bulunmadığını düşündüren gerçekleri ve kavramları birbiriyle bağlantıya sokmaya yönelen bir akım olmuştur. Yeni Türk şiirinde hem bu akım doğrultusunda hem de kişisel denemelerle yapıt veren sanatçılarda olayları, duyguları, durumları bir noktada, dolaylı olarak yansıtan göstergelerle karşılaşılmaktadır. Örneğin Cemal Süreya “Ülke” şiirinde ülkesinin geniş geçmişinden, zengin doğasından, bu doğa içinde, ona bağlı olarak düşündüğü sevgilisinden söz edecekken bunu doğrudan doğruya değil, çağrışımları gerçekleştiren göstergeler, tamlamalarla dile getirmektedir.
“Ben şimdilerde her şeyi sana bağlıyorum iyi mi Altın ölçü çift ölçü ve altın karşılıksız Para basma yetkisini Fırat’ın suyunu Palandöken’i Erzincan’ın düzünü asma bahçelerin dibini Antalya’nın denizini o denizin dibini” (Göçebe,8)
Doğan AKSAN, Şiir Dili ve Türk Şiir Dili

2. Parçada anlatılanlardan yararlanarak çağrışımın tanımını yapınız.

  • Cevap:

3. Gerçeküstücülük akımı ile çağrışım kavramı arasındaki bağ nedir?

  • Cevap:

4. Cemal Süreya şiirinde ülkesinin geçmişini, zengin doğasını hangi çağrışımlarla vermektedir?

  • Cevap:

5. Şiir ünitesi içinde öğrendiğiniz bilgiler ışığında aşağıdaki sanatçıları eserleriyle eşleştiriniz.

  • Cevap:

.

.

DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

1 Yorumlar

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk