sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Sayfa 125 ANKA YAYINLARI

          12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,

12-sinif-edebiyat-kitap-cevaplari-sayfa--anka-yayinlari


derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 125

 ..


.

.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları Anka Yayınevi

Metin ve Türle İlgili Açıklamalar

Kara Toprak şiiri şekil bakımından sazlı âşıklar geleneğine uygundur. Cumhuriyet’le birlikte halk kültürüne önem verilmiş, halk müziği ve dili araştırmaları bilimsel bir kimlik kazanmıştır. Cumhuriyet Dönemi’nde halk edebiyatından çeşitli şekillerde yararlanan şehirli aydınların yanı sıra köyde ve kasabalarda eski âşık geleneğini devam ettiren gerçek saz şairleri de vardır. Âşık Veysel Şatıroğlu, Kağızmanlı Hıfzı, Ali İzzet Özkan, Murat Çobanoğlu, Abdurrahim Karakoç, Âşık Mahsuni Şerif, Şeref Taşlıova, Âşık Feymani, Neşet Ertaş bu âşıklardandır.

Halk şairleri usta-çırak ilişkisi içinde yetişmeye devam etmişlerdir. Saz eşliğinde şiir söyleme geleneği devam etse de saz çalma geleneğine uymayıp sadece şiir yazan şairler de vardır, Abdurrahim Karakoç gibi. Bu dönem halk şairleri, şiirlerinde geleneksel konuların yanında güncel konuları da işlemişlerdir. 19. yüzyıl halk şiirine göre Cumhuriyet Dönemi halk şiirleri daha sade bir dille söylenmiştir. Divan şiiri etkisi ve Arapça-Farsça sözcüklerin kullanımı bu dönemde oldukça azalmıştır.

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Kara Toprak şiirinin temasını belirleyiniz.

  • Cevap:

2. Metinde hangi ahenk unsurlarından yararlanılmıştır? Açıklayınız.

  • Cevap:

3. Şiirin nazım birimi, nazım biçimi ve nazım türünü belirleyiniz.

SEMAİ

Gönül gurbet ele çıkma
Ya gelinir ya gelinmez
Her dilbere meyil verme
Ya sevilir ya sevilmez

Yüğrüktür bizim atımız
Yardan atlattı zatımız
Gurbet ilde kıymatımız
Ya bilinir ya bilinmez

  • Cevap
DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

1 Yorumlar

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk