sponsorlu reklam Admatic -sponsor

Oğlumuz Hikayesi Tema Konu Olay Örgüsü Kişiler Zaman Mekan Tahlili

 Tarık Buğra Oğlumuz Hikayesi Tema Konu Olay Örgüsü Kişiler Zaman Mekan Tahlili

Oğlumuz Hikayesi Tema Konu Olay Örgüsü Kişiler Zaman Mekan Tahlili


Oğlumuz Hikayesi Tema Konu,  Oğlumuz Hikayesi Olay Örgüsü, HİKAYE TAHLİL, HİKAYE TAHLİLLERİ, 

DERSKONUM.COM 'UN     değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.

Derskonum.com ailesi  olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..

Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  Tarık Buğra Oğlumuz Hikayesi Tema Konu Olay Örgüsü Kişiler Zaman Mekan Tahlili üzerine bir paylaşım yapacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

destek olmak için lütfen LİNK paylaşınız
Oğlumuz Hikayesinin Konusu, Teması, Çatışması, Dil ve Anlatım Özellikleri, Milli ve Manevi Değerler

Hikaye türü:  Durum hikayesi

Anlayış / eğilim: Bireyin iç dünyasını esas alan hikayeler

Teması: Evlat sevgisi

Konusu: Bir babanın ergenlik döneminde kendi ayakları üstünde durmak isteyen oğlu Ömer için endişelenmesi ve babanın içinde bulunduğu ruhsal durum Kişiler ve Özellikleri:

Baba: Hikaye babanın ağzından anlatılmaktadır. Oğlu için endişelenen biridir. Sert görünmeye çalışsa da duygusal bir yapısı vardır. Oğluna çok düşkündür, onun için endişelenir. 

Ömer: Sorunlu bir gençlik dönemi geçiren kendi ayakları üstünde durmak için bir gençtir. Yaşı ilerledikçe ailesinden kopması anne ve babasında endişe ve korkuya sebep olur. 

Anne: Oğlu için endişelenen, fedakar ve duygusaldır.


Mekan : Ev

Zaman: Gece, uyku saati ve sabah namazı vakti .  " sen hala yatmayacak mısın " --"pencere iyiden iyiye aydınlanıyordu. ibarelerinden anlaşılıyor.  

Dil ve anlatım: Sade yalın bir dil kullanılmış. 

Bakış Açısı: Kahraman bakış açısı

Anlatıcı:  1. Kişi anlatım

Anlatım Biçimleri: Öyküleme, Betimleme

Anlatım Teknikleri:  anlatma, gösterme, iç konuşma 
KİTAPLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER
                                                          

OĞLUMUZ Tarık Buğra'nın ilk kitabıdır. 13 öykü içerir. Kitaba adını veren öykü, daha önce “Oğlum” adıyla 18 Şubat 1948'de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmış ve gazetenin açtığı yarışmada ikincilik ödülü kazanmıştır. Oğlumuz, kitap olarak çıktığında edebiyat dünyasının ve yazılı basının yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır.

"Oğlumuz hikayesinin ilginç bir de ödül hikayesi var: "Kaplan bu hikâyeyi çok beğenerek Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Hikâye Yarışması'na gönderir. Cevat Fehmi Başkurt tarafından Buğra'ya birinci olduğu haberi iletilir ve gazetede yazarlık teklifi yapılır. Yazara birincilik kazandığı söylenmesine rağmen, 18 Şubat 1948 tarihindeki ilanda ikinci olduğu ilan edilmiştir. Birincilik ise Doğan Nadi'nin askerden bölük komutanı olan, daha sonra adı edebiyat çevrelerinde duyulmamış bir askere verilmiştir." (1)Oğlumuz Hikayesi Tema Konu Olay Örgüsü Kişiler Zaman Mekan Tahlili


2 Yorumlar

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk