sponsorlu reklam Admatic -sponsor

9. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Öğün Yayınları Sayfa 58

   9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI 2021 2022

9. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI, 9. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 9. Sınıf Öğün Yayınları Edebiyat Kitap Cevapları,


 derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI  üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI Sayfa 

.DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI Sayfa 58

.
2. ÜNİTE-DİL BİLGİSİ

1. • Nebile savaş başlangıcında babasının hem yolda katık, hem şehirde azık olur, masrafı azaltır diye heybelerine kuru dut, cevizli dut, bastık, erik pestili doldurarak İstanbul’a gidişini çok iyi hatırlıyordu.

• Daha o gün denizden, vapurdan, otomobilden başlayarak Nebile sonu gelmeyen bir heyecan âlemine girivermişti.

• İstanbul’u daha çok kokuları ile düşünüyordu: Otomobillerin benzin kokusu, sinemaların lavantalı kadın ve briyantinli erkek kokusu, pastacıların vanilyalı hamur ve rendelenmiş badem kokusu ile!

• Orduya katılmadan önce herkesle görüştü.


Yukarıdaki cümlelerde bulunan isimleri, türlerine göre gruplandırarak aşağıdaki tabloda ilgili bölümlere yazınız. Bu isimlerin metindeki işlevlerini belirleyiniz.2. Aşağıdaki cümlelerde isim tamlamalarını bulunuz. Bunların türünü belirtiniz.
• Jacques, yatağın yanında (beliritili İ.T)  diz çöktü.
• Jacques, ölüm döşeğindeki  /belirtisiz/ kadının odasına (beliritili İ.T) girdiği zaman, kadın gerçekten son saatlerini yaşıyordu.
Nebile’nin ufacık kalmış yüzünde (beliritili İ.T) büsbütün iri görünen yaşlı siyah gözleri akşamüstü  /belirtisiz/ yağmur altındaki  /belirtisiz/ Taksim Meydanı /belirtisiz/ gibi sırsıklam, parıl parıldı.
• Kadın bir türlü benimseyemediği, daima kasaba özlemi /belirtisiz/çektiği, taş dibekte tokmaklarla bulgur dövemediğine yandığı İstanbul’dan ayrıldığına adeta memnundu.


3. Aşağıdaki metinde bulunan noktalama işaretlerinin kullanım amaçlarını belirleyiniz.
On altısına basmış, boy atmış, bakışları dişileşmiş esmer kızına, fırçalanmamaktan paslı bakır rengine çalan koca, koca, yüksük kalınlığında bir sıra dişlerini gösterip sırıtarak:
“Sana da fistanluk getiririm!” demişti.
Fakat aylar geçmişti, geri dönmemişti. Gönderdiği mektuplarda–eski harflerle yazdığı için Nebile ortaokulun son sınıfında olduğu halde bunları mahkeme kâtibine okuturdu–işlerinin bitmediğini, yeni işlere girdiğini bildiriyor, sonuncularda da artık oraya yerleşmek, yakında kendilerini aldırmak niyetinde olduğunu söylüyordu.
Kasabaya yayılmıştı:
“Çerçi Halil işini düzmüş... Haydi, o da çıksın bir tahta, salınsın birkaç hafta!”
VİRGÜL: görevce özdeş kelime ve kelime gruplarını ayırmak
İKİ NOKTA: alıntı sözlerden önce
TIRNAK: Alıntı cümlelerin başına ve sonuna
NOKTA: Anlamca tamamlanan cümlelerin sonuna
KISA ÇİZGİ: ara sözlerin başında ve sonunda
ÜNLEM: Ünlem bildiren kelime veya cümlelerin sonuna

4. Garaz adlı metinde geçen “iskarpin, asfalt, tramvay, asansör, mağaza” kelimelerinin doğru telaffuzuna yönelik çalışmalar yapınız.


5. Garaz adlı metinde geçen günümüz yazım ve noktalama kurallarına uymayan kullanımları belirleyiniz.
bişesin- 
.
.

9. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI


2 Yorumlar

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk