sponsorlu reklam Admatic -sponsor

9. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları Öğün Yayınları Sayfa 43

   9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI 2021 2022

9. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI, 9. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 9. Sınıf Öğün Yayınları Edebiyat Kitap Cevapları,


 derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için 9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI  üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI Sayfa 

.DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ.

9. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI Sayfa 43
.
8. Garaz adlı metnin serim, düğüm ve çözüm bölümlerini 8. Garaz adlı metnin serim, düğüm ve çözüm bölümlerini saptayınız. 
Cevap: 
Serim: Çerçi Halil’in İstanbul’a göçmesi, ailesini yanına alması 
Düğüm: Nebile’nin başlarda İstanbul’daki yaşamı yadırgaması ama sonrasında bu tarz hayata alışması, karakterinin değişmesi
Çözüm: İşleri bozulduğu için Halil Efendi’nin kasabaya dönmesi ama sonunda kızı Nebile ile papaz olması.


1. Etkinlik a. Okuduğunuz metinde kahramanların ruh hâli ile zaman ve mekân arasında ilişki olup olmadığını değerlendiriniz. 
Cevap: Kahramanlar bulundukları mekanlara göre ruh hallerini değiştirmektedirler. Mesela Anne şehirden kasabaya dönerken mutlu olmuş oysa Nebile kasabaya döndüğü için mutsuzdur. Bu zıtlık öyküde güzelce anlatılmaktadır. 

b. Okuduğunuz metindeki açık ve örtük iletileri tespit ediniz. Metinle ilgili tespitlerinizi, eleştirilerinizi, güncellemelerinizi ve beğeninizi metne dayanarak ifade ediniz. 
Cevap: Açık ileti: Nebile ve ailesinin İstanbul ve kasabadaki zıt yaşamları Örtük ileti:  Yanlış modernleşme ve insanların sonradan görmeliklerinin sıkıntıları 


2. Etkinlik 
a. Metinde yazara özgü dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz. 
Cevap: Metinde yazar kimi yerde yerel dil kullanımlarına yer verirken kimi yerde ise günlük konuşma dilinin sade dilini bazen de arada yabancı bir kaç kelimeyi kullanarak öyküsünü oluşturmuştur. 
b. Metinde geçen “melul melul, kâhya, iskarpin, ardiye” kelimelerinin doğru telaffuzuna yönelik çalışmalar yapınız. 
 Cevap: Üzerlerinde inceltme işareti yani şapka varmış gibi okumaya çalışın…
.
.

9. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları ÖĞÜN YAYINLARI


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk