sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 22

     12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 22

 

.Metni Anlama ve Çözümleme

1. Yazara göre Türkçenin öz benliğinden birçok şey yitirmesinin nedenleri nelerdir? Sıralayınız.

XI. yüzyıldan bu yana Arapçanın ve özellikle yazın alanında Farsçanın giderek artan etkisi, 


Tanzimat’tan başlayarak Fransızcayla ilişkiler ve aydınlarımızın anadilleri karşısındaki tutumları 


kültürlü kimselerin, eğitim, bilim ve sanatın dili ile halk dili arasındaki bağı koparması2. Yazı ve dil devrimlerinin amacı nedir? Bu amaca ulaşmak için yapılan çalışmalar nelerdir? Açıklayınız.

Dil Devrimi Türkçenin benliğine yeniden kavuşmasını amaçlayarak bu yolda küçümsenmeyecek başarılar elde etmiştir.


3. Dilimizin öz benliğinden uzaklaşmasında yazarların nasıl bir rolü olmuştur? Açıklayınız.

Yazarlar yani aydınlar eserlerinde 11. yy'den 19. yy'ye kadar Arapça ve Farsça kullanmış. Devamında Cumhuriyet dönemine kadar da Fransızca özentisi başlamıştır...


4. Bir dilin başka dillerden etkilenmemesi mümkün değildir. Yazar, bu etkilenmenin hangi boyuta ulaştığında sorun olacağını belirtmektedir?

dilin temel sözvarlığını kuşatacak, yabancı kuralları benimsetecek ölçüde olursa bu, o dilin zaman içinde benliğini yitirmesine neden olur.


5. Radyo, televizyon ve yazılı basın konuşma ve yazı dilini nasıl etkilemektedir? Bu etkilenmenin olumlu yönde olması için neler yapılabileceğini tartışınız.

Radyo, televizyon ve yazılı basın konuşma ve yazı dilini olumlu veya olumsuz etkiler. İnsanlar Tv'de gördükleri veya radyoda duydukları ünlülerin konuşma tarzını, dili kullanımını önemser, örnek alır. Bu yüzden çok etkili bir yönü vardır.

Kaliteli bir dil eğitimi olmalı, Spikerlerin ve editörlerin Türkçe'yi doğru ve güzel kullanmaları, Sinema ve dizideki karakterlerin dili kullanmalarında özen göstermeleri 


6. Birey olarak dilimizin korunması için neler yapabiliriz, nasıl bir yol izleyebiliriz? Dilimizi korumanın, vatanımıza karşı bir sorumluluk olduğunu söyleyebilir miyiz? Düşüncelerinizi sözlü olarak ifade ediniz.

Kitap okumalı, 

Diksiyon dersi almalı, 

Dili düzgün ve doğru kullanan kişileri örnek almalı,

Etrafımızda fark ettiğimiz yanlış kullanımlara müdahale etmeli


** dili korumak vatanımız için çok önemli bir vazifedir. Atatürk der ki: "Dilini kaybetmiş bir millet yok olmaya mahkumdur." Bu yüzden dili korumalıyız.

.

.

.


DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk