sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 16

   12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 16

 Metni Anlama ve Çözümleme

1.Edebiyat ve Felsefe adlı metinde Metinde Geçen Bazı Kelime ve Kelime Grupları bölümünde verilenler dışında anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarını bulunuz. Bunların anlamlarını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi TDK Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.


CEVAP :

ihtiva etmek:  İÇERMEK

Muharrir: YAZAR

Diyalog: KARŞILIKLI KONUŞMA

Mütefekkir: DÜŞÜNÜR


2. Yirminci asırda, Proust (Pırost), Gide (Jid), Huksley (Haksli), Sartre (Sartır), Simone de Beauvoir (Simon dö Bövüar), Koestler (Koslır) ilh… gibi romancıların eserlerinde fikirler gıda maddelerindeki vitamin gibi gizli değil, sandöviç ekmeğindeki peynir gibi bellidir. Yazarın, bu sözündeki örtük iletiyi açıklayınız.

Yani bu sanatçılar söylemek veya aktarmak istediklerini eserlerinde açık ve herkesin anlayacağı şekilde ifade etmişlerdir.


3. Metne göre fikir romanları ve şiirleri, tezli eserler neden eleştiriye uğramıştır? Açıklayınız.

Fikirler, her sayfada hareketin önüne geçer ve hayat içinde kendilerine misal tedarikine çalışıyormuş gibi her an kaideleşirse, bu tenkid doğrudur4. Yazara göre sanat eserini zayıf bir ilim eseri hâlinde soysuzlaştıran nedir? Açıklayınız.

fikir kuklaları halinde konuşan ve hareketlerinin sebeplerini hareketten evvel izaha çalışan roman ve piyeslerde hayat fikir kalıplarının emrinde olduğu için yapmacıklı ve soğuktur.5. Felsefi düşünceler edebî eserlerde ne şekilde yer alırsa başarılı olur? Yorumlayınız.

Okuyucuya hissettirmeden estetik şekilde örtülü bir biçimde anlatılırsa başarılı olunur. 6. Yazarın, edebî eserlerde ve eleştiride felsefeden yararlanmanın büyük eserler meydana getirmede şart olduğu fikrine katılıyor musunuz? Arkadaşlarınızla tartışınız ve düşüncelerinizi ifade ediniz.

Katılıyorum. Her eserin felsefi yani düşünsel bir boyutu olmalıdır. Böylece kaliteli özgün bir eser ortaya çıkar. Kalıcı olabilmesi için bir eserin düşüncel alt yapısının sağlam olması şarttır.


7. Yazar, metinde hangi anlatım biçimlerini ve düşünceyi geliştirme yollarını kullanmıştır? Metinde belirleyiniz.


anlatım biçimleri: Açıklayıcı, Öğretici

düşünceyi geliştirme yolları:  Tanımlama, Örnekleme, Karşılaştırm8. Yazarın biyografisini okuyunuz. Metni yazar-eser ilişkisi yönünden inceleyiniz.

.

.Yazar , küçük yaşta yakalandığı kemik veremi nedeniyle düzenli bir eğitim alamamış, bu nedenle bir yandan çalışırken bir yandan da kendi kendini yetiştirmiştir. Posta

Telgraf Nezaretinde memur olarak çalışmış, öğretmenlik ve gazetecilik yapmıştır.

Hayatını yazıları ile kazanmıştır. Bu nedenle kendi ruh hali de olumsuz şekilde etkilenmiş. İç dünyasında zorluklara göğüs geren yorgun ve güçlü birinin hisleri vardır. Bu da onun romanlarına ve eserlerine yansımıştır. 

.


DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

7 Yorumlar

 1. cevaplar nerde mk cocukları

  YanıtlaSil
 2. cevaplar hani mk

  YanıtlaSil
 3. Cevaplari nerede bulabilirim

  YanıtlaSil
 4. Arıyorum arıyorum bulamıyorum bu kandırmak oyalamak vakit çalmak değilde ne!?

  YanıtlaSil
 5. Amk nerde bunun cevabı oyalmaktan baska bi bok yapmıyosunuz

  YanıtlaSil
 6. cevaplar var mq siz mi körsünüz.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk