sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 40

       12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 


Metni Anlama ve Çözümleme


1. Sancho’nun Sabah Yürüyüşü adlı hikâyenin temasını ve konusunu belirleyiniz.
Bu hikâye boyunca anlatıcı, köpek gözünden insan ilişkilerini anlatmış, köpekler arası ilişkilerden yola çıkarak bozuk toplum düzenini eleştirmiştir

2. a) Hikâyedeki “tiki tiki praf” seslerinin anlamı nedir? Bu seslerin hikâyede tekrarlanmasının nedenini açıklayınız.
Herhangi bir anlamı yoktur. Sancho’nun yani kahraman olan köpeğin  yürüyüş sesidir. praf : Rumence'de toz anlamına gelmektedir. yürürken patilerinin çıkardığı tozu kastetmiş olabilir. 

b) Bu seslerin hikâyenin temasıyla ilişkisi ne olabilir? Yorumlayınız.
yazar, toplumsal statüleri ve dönemin politik olaylarını eleştir mekte. Köpeğin yürüyüşüne asil bir görünüm katarak dönemin yüksek statülerdeki kişilere atıfta bulunmuştur demek mümkün..

3. Metindeki şahıs kadrosunu oluşturan köpekler aracılığıyla hangi insan tipleri temsil edilmiştir? Açıklayınız.
Genellikle yüksek statüdeki politik kimliği olan tipler


4. Sancho’nun Sabah Yürüyüşü adlı hikâye, 1969 yılında yayımlanmıştır. Metnin yazıldığı dönemin gerçekliğini yansıtan sosyal ve kültürel unsurları belirleyiniz.
O dönemlerde siyasiler yüksek statüdeki kişiler halktan kopuk kendi dünyasında kibirli ve egolu bir haldedir. Hikayede de bu durum öyküleştirilmiş ve tasvir edilmiştir.


.

.


DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

1 Yorumlar

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk