sponsorlu reklam Admatic -sponsor

12. Sınıf Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 57

      12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI, 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları, Kitap Cevapları, 12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları,derskonum.com'un değerli akademisyen-öğretmen-öğrenci-edebiyat sever takipçileri.


Derskonum.com olarak her dönem olduğu gibi yeni dönemde de sizler için kitap cevapları, konu anlatımı, pdf ders notları ile her zaman yanınızdayız..Bu sayfamızda siz değerli takipçilerimiz için  12. Sınıf  Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları ANKA KUŞU YAYINEVİ üzerine bir paylaşım yazacağız. 

Siz de eğer bize ve tüm eğitim camiasına yardımcı olmak adına hazırladığınız yazılıları-notları-soruları-videoları paylaşmak isterseniz mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar..

doğru konum= derskonum

12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARI Sayfa 

 HİKAYENİN TAHLİLİ İÇİN TIKLA

.8. Varoluşçuluk akımında insan, dünyaya atılmıştır ve dünyada tek başınadır. Yeryüzünde yalnız ve tek oluşu bireye çeşitli sorumluluklar yüklese de birey seçim yapabilmesi sayesinde özgür olacaktır.


a) Bu düşüncenin, hikâyede ve hikâye kahramanındaki yansımaları ne şekildedir?

hikaye kahramanı da tolum içine atılmış bir bireydir ve tüm toplumla çatışan tek başına biridir.b) Hikâye kahramanının seçimleri ne gibi sonuçlar doğurmuştur?

seçimleri sonucunda sorumluluk kendindedir ve asla seçimlerinden ötürü pişman değildir.

HİKAYENİN TAHLİLİ İÇİN TIKLA

9. Modenizmi esas alan bazı eserlerde roman kahramanlarına ad verilmemiştir. Yusuf Atılgan Aylak Adam eserinin kahramanına “C” demiştir, Ferit Edgü kahramanlarına ad vermemiştir. Hikâye kahramanının bir adının bile olmaması ile yazar neyi vurgulamak istemiştir? Açıklayınız.


Adamın adı yok. Nesnelerin konuşup insanlardan üstün görüldüğü aciz dünyada etiketlerimizin pek de önemi yoktur. Atay, belli ki bunu bilinçli yapmıştır. Vurgulanacak olan noktanın insan değil davranışları olduğunu düşünmüştür. Bununla beraber belli durumlar karşısında takındığı hal ve hareketlere de önem verilmiş. Yapılan iyilik ya da kötülükse bunun için zoraki bir isim gerekmez diye düşünüyor yazar. Fıtratında vardır insanın bunlar. Olayların etkisini anlatır başka olaylar üzerinden.


10. Beyaz Mantolu Adam metninde mağazadaki satıcının beyaz mantolu adama davranışını doğru buluyor musunuz? Başkalarının sizin kişiliğinize değer verdiğini nasıl anlarsınız? Sözlü olarak ifade ediniz.

tamamen yanlış buluyorum.. saf çıkarcı ve aşağılayıcı


11. Aşağıdaki tabloda verilen modern hikâyenin özelliklerinden hangileri Beyaz Mantolu Adam metninde görülmektedir? Uygun olan maddenin sonundaki kutucuğu işaretleyiniz.


Alegorik (sembolik) anlatıma yer verilir.

Olay örgüsü geri planda kalmıştır.

Bireyin değer çatışmaları, bunalımları, yerleşik değerlere ters düşmesi anlatılır. ✓

Şiire özgü söyleyişlerden yararlanılır.

Bireylerin karmaşık ruh hâlleri çağrışımlarla anlatılır.

Modern hikâyede olay geriye dönüş tekniğiyle anlatılır.

Bilinç akışı, iç konuşma tekniklerine yer verilir.

Modern hikâyede varoluşçuluk akımının etkileri görülür.

.

.

.ETKİNLİK

Hikâyede hangi evrensel ve millî değerlerin yokluğundan söz edilebilir? Açıklayınız.


DİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 12. Sınıf  Edebiyat Kitap Cevapları ANKA YAYINLARIDİĞER TÜM SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

sponsor reklamı

SPONSOR REKLAMI

derskonumesnk